Get Involved

 

YPEF - the biggest European school contest dedicated to forests and forestry - click on Get Involved

 Witamy!

Vítajte !

Willkommen!

Vítejte!

Tere tulemast!

Sveiki atvykę!

Laipni lūgti!

Kalosorisate!

Bem-vindo!

Вітаєм Вас!

Üdvözöljük!

Bine ati venit!

Willkommen!

Živijo!

 

Yassou!

 

 

Wizyta Towarzystwa Przyjaciół Lasu podczas Etapu Krajowego YPEF w Czechach

W dniach 3- 5 czerwca przedstawiciele Towarzystwa  Przyjaciół Lasu – prof. Albert Dudek, Anna Trzosińska oraz Katarzyna Bożena Kawecka mieli przyjemność obserwować krajowy etap konkursu YPEF w Czechach, który organizował  p.Stanislav Jansky oraz Český svaz ochránců přírody (ČSOP), przy wsparciu burmistrza miasta Pilzno.
Konkurs YPEF został połączony z Olimpiadą Ekologiczną.  Uczestnikami konkursu było 10 najlepszych drużyn z czeskich szkół, trzy osoby w każdej drużynie, wybrane z 3000 uczniów startujących na początku w konkursie.
Podczas trzech dni konkursu uczestnicy musieli się zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami. Musieli zaprezentować dwa rodzaje lasów występujących w ich okolicy- naturalne i zarządzane przez człowieka; innym zadaniem było przystąpienie do testów wiedzy. Otrzymali także test YPEF, składający się z 50 pytań opracowanych na podstawie materiału dostępnego na www.ypef.eu. Uczestnicy musieli także wykazać się wiedzą na ścieżkach leśnych, gdzie czekały na nich zadania praktyczne- od rozróżniania gatunków drzew po mierzenie ich rozmiarów. Reprezentanci TPL  z dużą przyjemnością obserwowali wysoki poziom wiedzy uczestników oraz ich zaangażowanie do wykonywanych zadań.
Przedstawiciele TPL mieli także przyjemność rozmawiać z nauczycielami ze szkół, które brały udział w konkursie. Mieli okazję wysłuchać ich projektów oraz pomysłów na popularyzację wiedzy o leśnictwie i biologii. Przedstawiciele TPL zaprezentowali ideę YPEF, która spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Olimpiada Ekologiczna jest organizowana od 25 lat; dlatego wizyta pozwalająca wymieniać doświadczenia była bardzo interesująca. Przedstawiciele TPL są wdzięczni organizatorom- p. Ing. Stanislavowi Janskiemu,  ČSOP oraz burmistrzowi miasta Pilzno za bardzo przyjazną atmosferę spotkania.
Po trzech dniach zadań finał odbył się w pięknej Auli Západočeské muzeum w Pilźnie. Wszyscy uczestnicy, nauczyciele, goście i organizatorzy spotkali się, by uhonorować zwycięzców. Po przemowach burmistrza miasta oraz organizatorów ogłoszono, że zwycięzcami jest drużyna ze szkoły z Czeskich Budziejowic:  Lenka Čurnová, Leona Veselá and Václav Nuc. Gratulujemy!
Przedstawiciele TPL oraz YPEF zaprosili zwycięzców na finał YPEF 2010/2011 do Polski.
Towarzystwo Przyjaciół Lasu, ludzie YPEF oraz Lasy Państwowe oczekują na spotkanie młodych ludzi, uczestników konkursu YPEF w Polsce podczas finału w Polsce.