Get Involved

 

YPEF - the biggest European school contest dedicated to forests and forestry - click on Get Involved

 Witamy!

Vítajte !

Willkommen!

Vítejte!

Tere tulemast!

Sveiki atvykę!

Laipni lūgti!

Kalosorisate!

Bem-vindo!

Вітаєм Вас!

Üdvözöljük!

Bine ati venit!

Willkommen!

Živijo!

 

Yassou!

 

 

Witamy na stronach Polski!

    VIII  Edycja  Międzynarodowego Konkursu YPEF   

Finał krajowy konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” - edycja 2018

22/05/2018

Dnia 22 maja 2018 r . w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się Finał Krajowy VIII edycji Międzynarodowego Konkurs u YPEF Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy 2017/2018 w Polsce.
Rozpoczęcie finału Laureaci I miejsca
Uczestnicy finału 2018

Fot. Martyna Majda.

Na podstawie wyników z eliminacji do etapu finałowego zakwalifikowano 21 trzyosobowych zespołów (w tym jeden dwuosobowy), z których wszystkie zgłosiły się do konkursu finałowego.
W wyniku oceny wypełnionych prac testowych stworzono listę rankingową zespołów.
Do wzięcia udziału w finale europejskim na Litwie został zakwalifikowany zespół reprezentujący II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu pod opieką Pani Bogumiły Bąk, w składzie: Karolina Kubala, Dominika Gali, Artur Handziuk. Dokładne informacje o finale europejskim prześlemy niebawem bezpośrednio do zainteresowanych.
Serdecznie gratulujemy WSZYSTKIM UCZESTNIKOM zmagań finałowych a w szczególności zespołom z pierwszych 6 miejsc, które osiągnęły wysokie wyniki punktowe. 

Image


Informacja o finale konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” - edycja 2018

15/05/2018

Szanowni Państwo,
w imieniu Komisji Krajowej europejskiego konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” – edycja 2018, serdecznie gratulujemy zespołom zakwalifikowania się do finału. Komisja nie miała łatwego zadania - wiele prac reprezentowało wysoki poziom. Na szczególne uznanie zasługiwały pokazy wskazujące na zaangażowanie uczestników, ich przemyślenia (zwłaszcza nieszablonowe) oraz inwencję w ukazanie zjawisk. Gratulujemy uczestnikom i nauczycielom!

Finał będzie miał miejsce 22 maja 2018 r. o godzinie 11.00 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy ul. Nowoursynowskiej 166 w budynku nr 9, w Auli Kryształowej. Będzie miał formę testu.

W trakcie zmagań finałowych zespół może mieć do dyspozycji słownik, który będzie kontrolowany przez członków Komisji. Zespół pracuje samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz.

Samochody można pozostawić na parkingu przylegającym do ul. Nowoursynowskiej lub na podziemnym parkingu po drugiej stronie ulicy, przy budynku 34. Pomocny może być plan Kampusu SGGW http://www.sggw.pl/kontakt__/kampus-sggw

Osoby zainteresowane noclegami mogą rezerwować je osobiście (np. w Hotelu SGGW IKAR http://ikar.sggw.pl). Niestety nie możemy zapewnić finansowania Państwa noclegów.

Prosimy o przybycie przynajmniej kwadrans przed wyznaczonym czasem.

W razie problemów prosimy o kontakt, np. z niżej podpisanym koordynatorem 607 231 667.

Z wyrazami szacunku
Michał Orzechowski
Przewodniczący Komisji Krajowej YPEF 2018

Lista zespołów zakwalifikowanych do finału krajowego w Polsce w dniu 22 maja 2018 r.

Image

Informacja o konkursie!
Szanowni Państwo!
Dziękujemy za wysłanie zgłoszeń! Dzięki nim wiemy jakie jest zainteresowanie konkursem YPEF. Będzie to pomocne w organizacji pracy komisji sprawdzającej prace nadsyłane do 27 kwietnia 2018 roku.
Jeżeli pomimo braku dotychczasowego zgłoszenia, postanowią Państwo wziąć udział w konkursie, prosimy aby powiadomili Państwo organizatorów mailowo, na adres office@ypef.eu (podając liczbę zespołów)
Czekamy z ciekawością na prace tegorocznych uczestników!
pozdrawiam w imieniu organizatorów
Michał Orzechowski
YPEF Polish and International Committee

Zapraszamy do udziału w konkursie YPEF VIII !

Międzynarodowy Konkurs YPEF „Young People in EuropeanForests - Młodzież w Lasach Europy”
  Poznajcie piękno i różnorodność lasów Europy, spotkajcie rówieśników z innych krajów europejskich!

Cele konkursu


Celem konkursu jest promocja wiedzy o bioróżnorodności europejskiej przyrody i zrównoważonym rozwoju w leśnictwie, a przede wszystkim wiedzy o lasach Europy.

 

Uczestnicy


Uczestnikami konkursu w Polsce są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będący w roku szkolnym 2017/2018 w wieku od 15 do 19 lat. Uczestnicy biorą udział konkursie w zespołach trzyosobowych. Wszyscy członkowie zespołu muszą umieć posługiwać się językiem angielskim, który jest językiem oficjalnym etapu krajowego oraz etapu europejskiego.


Zgłoszenia


Zgłoszenie do konkursu przesyła nauczyciel - koordynator za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego po kliknięciu banerka

 

 

Uzupełniony formularz należy przesłać na adres office@ypef.eu
Na zgłoszenia czekamy do 10.04.2018 r.


Zanim wyślesz zgłoszenie przeczytaj regulamin dostępny TUTAJ


 

Przebieg konkursu


Krajowy Etap konkursu podzielony jest na dwie części: Część I-eliminacje oraz Część II-finał krajowy.

 

Część I-eliminacje


• Trzyosobowy zespół wykonuje wspólnie (bez ingerencji osób spoza zespołu) prezentacje w języku angielskim na temat „Forests in Poland and Europe – reaction to climate changes.”

• Prezentację multimedialną (zdjęcia, grafiki, filmy opatrzone komentarzem tekstowym, maksymalnie 15 slajdów) należy wykonać w formacie .ppt, .pdf lub .pptx. Maksymalny rozmiar pracy wynosi 7MB! Na końcu prezentacji należy umieścić dwa slajdy dodatkowe: jeden z wykazem materiałów źródłowych wraz z ich autorami, drugi z danymi autorów prezentacji: imiona i nazwiska autorów, nazwę szkoły i klasę do której uczęszczają autorzy.

 

Pamiętajcie!


Najbardziej liczy się osobiste zaangażowanie autorów w dzieło, oryginalność pomysłu i jakość wykonania . Nie wystarczy powielenie dostępnych informacji.

 

Przesyłanie prac


Nauczyciel-koordynator przesyła oddzielnym mailem każdą prezentację multimedialną wraz z formularzem wysyłkowym dostępnym po kliknięciu banerka

 


jako załączniki mailem do Krajowej Komisji Konkursowej na adres
office@ypef.eu
Na prace czekamy do 27 kwietnia 2018 roku, do godziny 24.00.

 

Ocena prac


• Krajowa komisja YPEF dokonuje oceny nadesłanych prac i wyłania 20 najlepszych prac, których autorzy wezmą udział w II części konkursu.
• W przypadku uzyskania takiej samej oceny najniższej kwalifikującej przez większą liczbę prac, ich autorzy również biorą udział w II części konkursu.

 

Część II-Finał Krajowy


Autorzy wybranych najlepszych prac uczestniczą w Finale Krajowym Konkursu który odbędzie się
22 maja 2018 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uczestnicy konkursu piszą test składający się z 30 pytań w języku angielskim.
Tutaj wymagany zakres wiedzy


  NEW BOOKLET VIII

 

NAGRODY


Główną nagrodą Krajowego Etapu Konkursu „Young People in European Forests” YPEF 2018 jest uczestnictwo w Europejskim Finale Konkursu, który odbędzie się na we wrześniu 2018 r., na Litwie.

 

Informacje o konkursie można uzyskać u:
Przewodniczącego Krajowej Komisji YPEF w Polsce
dr inż. Michała Orzechowskiego
michal.orzechowski@wl.sggw.pl

 


Zapraszamy do udziału w konkursie!
Życzymy powodzenia
Towarzystwo Przyjaciół Lasu

YPEF VIII edition announced!
The eighth edition of the YPEF contest announced!

The YPEF International Commission announces the eighth edition of the international contest Young People in European Forests.


National stages of the contest will be held between 1st of February and 1st of August 2018. The European Stage will be organized by Lithuanian Foresters Association  and will take place in autumn 2018 in the place indicated by the organizers from Lithuania.
Below we publish the Rules of YPEF contest 2017/2018:

Rules of the YPEF contest 2017/2018
and educational materials for YPEF 2017/2018:

 NEW BOOKLET VIII

Welcome to the YPEF VIII !
We wish you success!

 

      VII Edycja  Międzynarodowego Konkursu YPEF   

Protokół z finału krajowego konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” - edycja 2017

 

Warszawa, 25.05.2017 r.

 

Dnia 24 maja 2017 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się Finał Krajowy VII edycji Międzynarodowego Konkurs u YPEF Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy 2016/2017 w Polsce.


Wzięło w nim udział 21 drużyn, których prezentacje osiągnęły najwyższe oceny w kwalifikacjach. Zmagania finałowe odbywały się na zasadzie testów. Ze względu na jednakowy wynik dwóch drużyn z 3 najlepszych (21 pkt) zorganizowano dogrywkę, która wyłoniła kolejność na podium.

 

Do wzięcia udziału w finale europejskim na Węgrzech został zakwalifikowany zespół reprezentujący: VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, pod opieką nauczyciela, Pani Marii Szot, w składzie: Kamila Bugaj, Jakub Czołowski, Wojciech Węgrzyn.

 

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn zespół ten nie będzie mógł wyjechać, w finale weźmie udział drużyna następna w kolejności uzyskanych punktów.

 

Ostateczna lista przedstawiała się następująco

Zdjęcie

Przewodniczący Komisji Konkursowej  YPEF 2017
dr inż. Michał Orzechowski

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Informacja o finale konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” - edycja 2017

10/05/2017

Szanowni Państwo,

w imieniu Komisji Krajowej europejskiego konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” - edycja 2017, serdecznie gratulujemy zespołom zakwalifikowania się do finału.

Finał będzie miał miejsce 24 maja 2017 r. o godzinie 11.00 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy ul. Nowoursynowskiej 166 w budynku nr 9, w Auli Kryształowej. Będzie miał formę testu. Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe niektóre z zadań mogą być zorganizowane na terenie kampusu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Auli.

W trakcie zmagań finałowych zespół może mieć do dyspozycji słownik, który będzie kontrolowany przez członków Komisji. Zespół pracuje samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz.

Samochody można pozostawić na parkingu przylegającym do ul. Nowoursynowskiej lub na podziemnym parkingu po drugiej stronie ulicy, przy budynku 34. Pomocny może być plan Kampusu SGGW http://www.sggw.pl/kontakt__/kampus-sggw

Organizatorzy dla zespołów wraz z nauczycielem zapewniają obiad. Osoby zainteresowane noclegami mogą rezerwować je osobiście (np. w Hotelu SGGW IKAR http://ikar.sggw.pl). Niestety nie możemy zapewnić finansowania Państwa noclegów.

Prosimy o przybycie przynajmniej kwadrans przed wyznaczonym czasem.
W razie problemów prosimy o kontakt, np. z niżej podpisanym koordynatorem 607 231 667.

Z wyrazami szacunku
Michał Orzechowski
Przewodniczący Komisji Krajowej YPEF 2017


Wyniki eliminacji krajowych VII edycji konkursu YPEF w Polsce

07/05/2017

ImageSzanowni Państwo,
Komisja krajowa konkursu YPEF z uwagą oceniła wszystkie nadesłane prace, także te, które przyszły z niewielkim opóźnieniem, miały o kilka slajdów za dużo, czy nie spełniły warunku objętości w MB. Staraliśmy się nie traktować tych niedociągnięć jako warunków wykluczających, będąc pod wrażeniem indywidualności podejścia do tematu pożarów w lasach. Każdy z członków zespołu sprawdzającego ocenił każdą z prac. Wyliczona średnia z ocen zespołu sprawdzającego pozwoliła na wyłonienie 21 zespołów zakwalifikowanych do finałowego konkursu, z powodu równej oceny kilku zespołów zamykających stawkę. Szczegóły dotyczące tego finału pojawią się na stronie w najbliższych dniach.

z wyrazami szacunku
w imieniu Komisji Krajowej YPEF VII
Michał Orzechowski


Lista zespołów zakwalifikowanych do finału krajowego w Polsce w dniu 24 maja 2017 r.

L.p.

Numer zgłosze- nia

Nazwa szkołyMiejsco- wośćImięNazwiskoImięNazwiskoImięNazwiskoŚred- nia ocena
1.27.1VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w KrakowieKrakówZofiaDąbekAlicjaKotAleksandraSkorupa9,00
2.49.2I Liceum Ogólnokształcące im. H.Sienkiewicza w ŁańcucieŁańcutPawełKalinowskiJuliaSzmucKarolinaSzpunar9,00
3.27VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w KrakowieKrakówKamilaBugajJakubCzołowskiWojciechWęgrzyn8,67
4.33I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w OleckuOleckoHubertJachimskiBarbaraKamińskaKarolinaWarsewicz8,33
5.40.2II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III SobieskiegoKrakówPaulinaMichalakKatarzynaRadzikGabrielaGawin8,33
6.67Zespół Szkół Mechaniczo-ElektrycznychŻywiecJakubNiewdanaKonradMrowiecBartłomiejKurowski8,33
7. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych LubskoLubskoŁukaszChojeckiIlonaMutkeNataliaDera8,33
8.31XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w WarszawieWarszawaWiktoriaDobrowolskaKarinaDukaczewskaHannaSzewczyk8,33
9.2Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej- CurieMińsk MazowieckiErwinHawryśKacperHawryśMartaWeremiuk8,00
10.34.1Technikum Leśne w Warcinie im. Prof.. Stanisława SokołowskiegoWarcinoPiotrKalinowskiKacperRykSzymonWilma8,00
11.50MZS 2 W CiechanowieCiechanówJuliaNicmanDariaChilińskaMartynaKaczorek8,00
12.50.1MZS 2 W CiechanowieCiechanówJuliaKraynikOlgaWysockaNataliaGodlewska8,00
13.66Zespół szkół Nr 23WrocławJakubBialikWojciechBogdańskiAdamWielogórski8,00
14.67.2Zespół Szkół Mechaniczo-ElektrycznychŻywiecAdamKaniaMateuszBiemannJakubDendys8,00
15.67.6Zespół Szkół Mechaniczo-ElektrycznychŻywiecMartaSadowskaKlaudiaChwajaAngelikaŁabas8,00
16.18Zespół Szkół w Głogowie MałopolskimGłogów MałopolskiUrszulaBaranAnnaSiłkaGabrielaKondras8,00
17.61Gimnzjum 164 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im.Polskich OlimpijczykowWarszawaAleksandraSzczepańskaKatarzynaDynekMartaŁabędzka8,00
18.65.1Technikum Leśne w BiałowieżyBiałowieżaRafałCzyżewskiPiotrKusakSebastianSzklarz7,67
19.43Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w LidzbarkuLidzbarkNataliaTrzaskalskaJulitaWaleśkiewiczSylwiaOstrowska7,67
20.52Gimnazjum nr1 im. Św. Jadwigi KrólowejBiłgorajAgnieszkaGałkaKlaudiaKomanGabrielaMaciocha7,67
21.11Liceum Ogólnokształcące im. Hugona KołłątajaPińczówAleksandraMiśkiewiczAleksandraSaduraMagdalenaWykurz7,67

Pełna tabela ocen znajduje się pod adresem ypef.eu/wszystkie_wyniki_etapu_regionalnego_ypefvii

 

Galeria VII edycji etapu regionalnego konkursu YPEF

26/04/2017

ImageZapraszamy do obejrzenia galerii VII edycji etapu regionalnego konkursu YPEF . Komisja Konkursowa zaczęła prace nad wyborem zwycięzców. Wyniki zostaną bezwłocznie ogłoszone po zakończeniu oceny prac.

 

Zdjęcie

Zapraszamy do udziału w konkursie YPEF VII !

Międzynarodowy Konkurs YPEF „Young People in EuropeanForests - Młodzież w Lasach Europy”
Zapraszamy do udziału w konkursie YPEF VII !
Poznajcie piękno i różnorodność lasów Europy, spotkajcie rówieśników z innych krajów europejskich!


Cele konkursu


Celem konkursu jest promocja wiedzy o bioróżnorodności europejskiej przyrody i zrównoważonym rozwoju w leśnictwie, a przede wszystkim wiedzy o lasach Europy.

 

Uczestnicy


Uczestnikami konkursu w Polsce są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będący w roku szkolnym 2016/2017 w wieku od 15 do 19 lat. Uczestnicy biorą udział konkursie w zespołach trzyosobowych. Wszyscy członkowie zespołu muszą umieć posługiwać się językiem angielskim, który jest językiem oficjalnym etapu krajowego oraz etapu europejskiego.


Zgłoszenia


Zgłoszenie do konkursu przesyła nauczyciel - koordynator za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego po kliknięciu banerka

 

 

Uzupełniony formularz należy przesłać na adres office@ypef.eu
Na zgłoszenia czekamy do 31.03.2017 r.


Zanim wyślesz zgłoszenie przeczytaj regulamin dostępny TUTAJ


 

Przebieg konkursu


Krajowy Etap konkursu podzielony jest na dwie części: Część I-eliminacje oraz Część II-finał krajowy.

 

Część I-eliminacje


• Trzyosobowy zespół wykonuje wspólnie (bez ingerencji osób spoza zespołu ) prezentacje w języku angielskim na temat „Forestfireprotection in Poland and Europe.”

• Prezentację multimedialną (zdjęcia, grafiki, filmy, utwory muzyczne opatrzone komentarzem tekstowym, maksymalnie 15 slajdów) należy wykonać w formacie .ppt, .pdf lub .pptx. Maksymalny rozmiar pracy wynosi 7MB! Na końcu prezentacji należy umieścić dwa slajdy dodatkowe: jeden z wykazem materiałów źródłowych wraz z ich autorami, drugi z danymi autorów prezentacji: imiona i nazwiska autorów, nazwę szkoły i klasę do której uczęszczają autorzy.

 

Pamiętajcie!


Najbardziej liczy się osobiste zaangażowanie autorów w dzieło, oryginalność pomysłu i jakość wykonania . Nie wystarczy powielenie dostępnych informacji.

 

Przesyłanie prac


Nauczyciel-koordynator przesyła oddzielnym mailem każdą prezentację multimedialną wraz z formularzem wysyłkowym dostępnym po kliknięciu banerka

 


jako załączniki mailem do Krajowej Komisji Konkursowej na adres
office@ypef.eu
Na prace czekamy do 24 kwietnia 2017 roku, do godziny 24.00.

 

Ocena prac


• Krajowa komisja YPEF dokonuje oceny nadesłanych prac i wyłania 20 najlepszych prac, których autorzy wezmą udział w II części konkursu.
• W przypadku uzyskania takiej samej oceny najniższej kwalifikującej przez większą liczbę prac, ich autorzy również biorą udział w II części konkursu.

 

Część II-Finał Krajowy


Autorzy wybranych najlepszych prac uczestniczą w Finale Krajowym Konkursu który odbędzie się
24 maja 2017 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uczestnicy konkursu piszą test składający się z 30 pytań w języku angielskim.
Tutaj wymagany zakres wiedzy


  NEW BOOKLET VII

 

NAGRODY


Główną nagrodą Krajowego Etapu Konkursu „Yoing People in EuropeanForests” YPEF 2015/2016 jest uczestnictwo w Europejskim Finale Konkursu który odbędzie się
w ostatnim tygodniu września 2017w Sopron na Węgrzech.

 


Informacje o konkursie można uzyskać
w Biurze YPEF
office@ypef.eu
tel. 603 07 85 86


Przewodniczący Krajowej Komisji YPEF w Polsce
dr inż. Michał Orzechowski
michal.orzechowski@wl.sggw.pl

 


Zapraszamy do udziału w konkursie!
Życzymy powodzenia
Towarzystwo Przyjaciół Lasu

Siódma edycja konkursu YPEF została ogłoszona!

Międzynarodowa Komisja YPEF ogłosiła VII edycję międzynarodowego konkursu YPEF – Młodzież w Lasach Europy. Etapy krajowe konkursu odbędą się pomiędzy 1 lutego a 15 września 2017. Finał europejski zorganizowany przez Węgierskie Towarzystwo Leśne odbędzie się w ostatnim tygodniu września 2017 r., w Sopron na Węgrzech.
Poniżej przedstawiamy  regulamin konkursu YPEF 2016/2017 oraz  regulamin etapu krajowego w Polsce.

Rules of the YPEF contest 2016/2017

Regulamin Krajowego Etapu YPEF VII PL

Pobierz formularz zgłoszeniowy ypef.eu/files/formularze2017/Formularz_zgloszeniowy_YPEF.xls
Pobierz formularz wysyłkowy ypef.eu/files/formularze2017/Formularz_wysylkowy_YPEF.xls

oraz materiały edukacyjne YPEF 2016/2017:

 NEW BOOKLET VII

Witajcie w YPEF VII!

Życzymy sukcesu!

     VI Edycja Międzynarodowego Konkursu YPEF     

Europejski finał YPEF na Łotwie!

04/10/2016

W dniach 28-30 września 2016 odbył się na Łotwie europejski finał VI edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF. Najlepsze zespoły z Austrii, Czech, Estonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii i Ukrainy przybyły do Jaunmokas Palace w Tume, gdzie utworzono nowe, trzyosobowe zespoły międzynarodowe. Finał odbył się w Parku Narodowym Łotewskich Lasów Państwowych w Tervete.
     
     
   

Zwycięzcami zostali:
1 miejsce:  Evrim Düzenli z Niemiec, Kristīne Krastiņa z Łotwy, Eszter Anna Váradi z Węgier;
2 miejsce:  Rugilė Andrejevskytė z Litwy, Mārtiņš Robežnieks z Łotwy, Sylvya Pasca z Rumunii;
 3 miejsce:  Maximilian Bubna-Litic z Austrii, Ioanna-Ariadni Kaneleti z Grecji, Katarzyna Leszczyńska z Polski.


 

Pełne wyniki Finału YPEF 2016 kliknij tutaj
Galeria fotografii kliknij tutaj

 
Prezentacja polskich uczestników

ImageGratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Europejskiego Finału YPEF 2016 na Łotwie!
Specjalne podziękowania dla organizatorów: Łotewskich Lasów Państwowych, a w szczególności dla Ligi Abizare i Andy Sproge!

 

Zobacz pełną galerię zdjęć z Finału Krajowego konkursu YPEF VI

02/06/2016

Czytaj dalej

 

Wyniki Finału Krajowego VI edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF Young People in European Forests Młodzież w Lasach Europy - 2015/2016

Warszawa, 25.05.2016 r.

Dnia 24 maja 2016 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się Finał Krajowy V edycji Międzynarodowego Konkurs u YPEF Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy 2015/2016 w Polsce.

Wzięło w nim udział 30 drużyn, których prezentacje osiągnęły najwyższe oceny w kwalifikacjach. Zmagania finałowe odbywały się na zasadzie testów. Ze względu na jednakowy wynik dwóch najlepszych drużyn (27 pkt) zorganizowano dogrywkę, która jednak również nie wyłoniła zwycięzcy. Zgodnie z regulaminem o ostatecznym wyniku zadecydowała ocena punktowa uzyskana na etapie eliminacji.

Do wzięcia udziału w finale europejskim na Łotwie został zakwalifikowany zespół reprezentujący II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, pod opieką nauczyciela, Pani Elizy Wojtasik, w składzie: Mariola Klaś, Katarzyna Leszczyńska, Kamil Sado. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn zespół ten nie będzie mógł wyjechać, w finale weźmie udział drużyna następna w kolejności uzyskanych punktów.

Ostateczna lista przedstawiała się następująco (zamieszczono oceny powyżej 15 pkt):

1. II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie – nauczyciel: Eliza Wojtasik, zespół: Mariola Klaś, Katarzyna Leszczyńska, Kamil Sado (27 pkt),

2. Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włocławku – nauczyciel: Małgorzata Bisaga zespół: Katarzyna Urbańska, Radosław Rzadkowolski, Angelika Jabłońska (27 pkt),

3. Technikum Leśne w Warcinie im. prof. Stanisława Sokołowskiego – nauczyciel: Honorata Nowicka-Kupczyk, zespół: Kamil Koziński, Hubert Czelewicz, Jarosław Daglis (24 pkt),

Czytaj dalej

 

Informacja dla uczestników Krajowego Finału YPEF w dniu 24 maja 2016 r.

22/06/2016

Lokalizacja Pokoi Gościnnych znajdujących się w Hotelu Ikar na SGGW. Więcej szczegółów pod adresem http://ikar.sggw.pl .

Najlepsze prezentacje w konkursie YPEF wybrane!

29/04/2016

28 kwietnia 2016r miały miejsce obrady Krajowej Komisji YPEF. Wybór najlepszych prezentacji nie był łatwy, uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem!
Poniżej przedstawiamy 31 zespołów, które wezmą udział w Części II-Finale Krajowym, który odbędzie się 24 maja 2016 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej nauki do testu!

 

Warszawa 2016-04-29

Wyniki eliminacji zespołów startujących w VI edycji konkursu YPEF.

Zespoły zakwalifikowane do konkursu finałowego etapu krajowego:

 

Nazwa szkoły

Miejscowość

Imię

Nazwisko

Imię

Nazwisko

Imię

Nazwisko

Ocena punktowa (0-130) – średnia

1

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. F.D. Kniaźnina

Puławy

Karina

Jaśkowska

Izabela

Rzeszot

Oliwia

Owczarek

116,00

2

II Liceum Ogólnokształcące

Kraków

Mariola

Klaś

Katarzyna

Leszczyńska

Kamil

Sado

110,67

3

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. A. MICKIEWICZA W SlUPSKU

Słupsk

Natalia

Kempa

Zofia

Ziemba

Karol

Krupiniewicz

110,00

4

Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego

Ustrzyki Dolne

Barbara

Tkacz

Aleksandra

Orlef

Maciej

Skuza

108,83

5

Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włocławku

Włocławek

Katarzyna

Urbańska

Radosław

Rzadkowolski

Angelika

Jabłońska

108,67

6

Technikum Leśne w Białowieży

Białowieża

Paulina

Giedroić

Weronika

Kowalczyk

Karol

Fiedoruk

106,50

7

Technikum Leśne w Warcinie im. prof. Stanisława Sokołowskiego

Kepice

Kacper

Ryk

Szymon

Wilma

Piotr

Kalinowski

105,83

8

Technikum Leśne w Warcinie im. prof. Stanisława Sokołowskiego

Kepice

Natalia

Kobyłt

Mirosław

Dybowski

Kacper

Drewniak

105,50

9

II Liceum im. Stefana Batorego

Warszawa

Zofia Anna

Urbańska

Tymoteusz

Pieszko

Matylda

Kubacz

104,67

10

Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego

Białe Błota

Aleksandra

Kania

Patrycja

Ostrowska

Szymon

Kowalewski

104,17

11

Technikum Leśne w Warcinie im. prof. Stanisława Sokołowskiego

Kepice

Kamil

Koziński

Hubert

Czelewicz

Jarosław

Daglis

102,83

12

III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza

Katowice

Marta

Kowalczyk

Julia

Jawoszek

Kacper

Ścibski

100,83

13

Technikum Leśne w Warcinie im. prof. Stanisława Sokołowskiego

Kepice

Paweł

Talecki

Rafał

Pastwa

Miłosz

Czarnecki

100,67

14

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. A. MICKIEWICZA

Racibórz

Szymon

Czekała

Grzegorz

Dzimiera

Paulina

Prokopowicz

100,00

15

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA

Lublin

Karolina

Kania

Katarzyna

Jabłońska

Laura

Zdybel

99,50

16

Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

Rabka Zdrój

Renata

Jankowska

Małgorzata

Darłak

Joanna

Kowalczyk

98,83

17

Gimnazjum 164 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im.Polskich Olimpijczyków w Warszawie

Warszawa

Piotr

Raczkowski

Julian

Rabenda

Patryk

Szulikowski

98,83

18

I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu

Sandomierz

Aleksandra

Gorycka

Aleksandra

Świerkula

Wojciech

Sabat

96,67

19

Prywatne Liceum Sióstr Zmartwychwstanek

Warszawa

Julia

Malejka

Zuzanna

Sito

Aleksandra

Szumańska

95,67

20

VIII LiceumOogólnokształcące im.Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Kraków

Krystyna

Mokrzycka

Karolina

Oluszczak

Magdalena

Trojańska

94,83

21

Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie

Ruciane-Nida

Klaudia

Burzyńska

Monika

Stepanik

Wiktor

Magdaleński

94,67

22

Liceum Ogólnokształcące im.ONZ w Biłgoraju

Biłgoraj

Monika

Różańska

Gabriela

Struk

Natalia

Szmyt

94,33

23

Zespół Lcealno - Gimnazjalny w Długołęce

Mirków

Alicja

Gunia

Katarzyna

Flamma

Konrad

Sieczkarek

94,17

24

Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu i Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek UR we Wrocławiu

Wrocław

Hiacynta

Peregudowska

Łucja

Gaj

Rozalia

Kazienko

93,83

25

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5

Krosno

Patrycja

Armata

Weronika

Wyderka

Maciej

Maląg

93,33

26

Liceum Ogólnokształcące im Armii KrajoweJ

Białobrzegi

Klaudia

Jurczak

Karolina

Musiałek

Adrianna

Babik

92,00

27

Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

Rabka Zdrój

Natalia

Chudy

Patrycja

Bukowska

Aneta

Miśkowiec

91,50

28

Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włocławku

Włocławek

Katarzyna

Ciechanowska

Dominika

Lewandowska

Kinga

Jaworska

91,00

29

Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włocławku

Włocławek

Weronika

Chojniak

Magda

Górska

Dawid

Górski

90,50

30

IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA

Lublin

Julia

Bełcik

Aleksandra

Haraszczuk

Magdalena

Smyk

90,17

31

Liceum Ogólnokształcące im Armii KrajoweJ

Białobrzegi

Marta

Malczewska

Karolina

Owczarek

Katarzyna

Czeska

90,17


 

Galeria VI edycji etapu regionalnego konkursu YPEF

24/04/2016

ImageZapraszamy do obejrzenia galerii Vi edycji etapu regionalnego konkursu YPEF . Komisja Konkursowa zaczęła prace nad wyborem zwycięzców. Wyniki zostaną bezwłocznie ogłoszone po zakończeniu oceny prac.

 

Image

 

Przedłużenie terminu przyjmowania zgłoszeń do  konkursu YPEF

15/03/2016

ImageUprzejmie informujemy, że termin przyjmowania zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu YPEF „Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy” został przedłużony do 31 marca 2016 r.

 

 

Jak pisać prezentacje - odpowiedzi na pytania

25/02/2015

Szanowni Państwo,

mając na uwadze sugestie nauczycieli i uczestników konkursu w Polsce i innych krajach europejskich wprowadziliśmy w tym roku zmiany w formule eliminacji do konkursu w Polsce, czyniąc je bez wątpienia bardziej atrakcyjnymi i efektywnymi. Zespoły uczestniczące w konkursie przygotowują prezentacje multimedialne związane z tematem „Forest in Poland and Europe. Characteristics and management”. Przygotowanie prezentacji wyzwala w zespole samodzielność, pozwala na znacznie skuteczniejsze przyswojenie większej wiedzy, uczy analitycznego ujęcia tematu i znacznie lepiej przygotowuje zespół do finału europejskiego, którego uczestnicy będą poddani podobnemu zadaniu w międzynarodowych zespołach.

Pytania może budzić zakres tematyczny prezentacji. Zgodnie z regulaminem praca może stanowić ogólne omówienie tematu lub może skupić się na jednym z aspektów zagadnienia wybranym przez zespół.

Dla przykładu prezentacja może stanowić krótki opis

 • Charakterystyki znanego młodzieży lasu na tle regionu,Polski czy Europy
 • Popularnych i rzadkich gatunków flory i fauny w jednym z krajów lub w regionie
 • Gatunków chronionych i ich siedlisk
 • Lesistości danego kraju lub całej Europy i jej zmian
 • Obszarów Natura 2000
 • Parków Narodowych
 • Struktury własności leśnej i dostępności lasów
 • Wielkości pozyskania surowca drzewnego w różnych formach własności
 • Funkcji pozaprodukcyjnych i wiązania CO2

Zachęcamy do wskazania relacji między poszczególnymi elementami np. wielkość zalesienia i jego zmian lub wielkość pozyskania surowca drzewnego w zależności od struktury własności leśnej i struktury wiekowej lasów.

Odpowiadając na pojawiające się pytania o zasady oceny chcielibyśmy zapewnić, że oprócz wiedzy zawartej w krótkich prezentacjach liczyć się będzie inwencja. Prezentacje powinny być wyrazem osobistego zaangażowania młodych autorów a nie tylko popisem możliwości programu komputerowego.

Liczymy, że wzorem ubiegłych lat nauczyciele koordynatorzy roku otoczą opieką uczestników konkursu i zachęcą ich do samodzielnej pracy.

 

Z poważaniem
Andrzej Kawalec
Michał Orzechowski
Międzynarodowa Komisja YPEF

 

Międzynarodowy Konkurs YPEF „Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy”
Zapraszamy do udziału w konkursie YPEF!
Poznajcie piękno i różnorodność lasów Europy, spotkajcie rówieśników z innych krajów europejskich!

02/02/2015

Cele konkursu

Celem konkursu jest promocja wiedzy o bioróżnorodności europejskiej przyrody i zrównoważonym rozwoju w leśnictwie, a przede wszystkim wiedzy o lasach Europy.

 

Uczestnicy

Uczestnikami konkursu w Polsce są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będący w roku szkolnym2015/2016 w wieku od 13 do 20 lat. Uczestnicy biorą udział konkursie w zespołach trzyosobowych. Wszyscy członkowie zespołu muszą umieć posługiwać się językiem angielskim, który jest językiem oficjalnym etapu krajowego oraz etapu europejskiego.

 

Zgłoszenia

Zgłoszenie do konkursu przesyła nauczyciel - koordynator za pomocą formularza zgłoszeniowego, dostępnego po kliknięciu banerka

Uzupełniony formularz należy przesłać na adres office@ypef.eu
Na zgłoszenia czekamy do 31.03.2016

Zanim wyślesz zgłoszenie przeczytaj regulamin dostępny TUTAJ


 

Przebieg konkursu

Krajowy Etap konkursu podzielony jest na dwie części: Część I-eliminacje oraz Część II-finał krajowy.

 

Część I-eliminacje

• Trzyosobowy zespół wykonuje wspólnie (bez ingerencji osób spoza zespołu ) prezentacje w języku angielskim na temat „Forests in Poland and Europe. Characteristics and management”
• Prezentację multimedialną (zdjęcia, grafiki, filmy, utwory muzyczne opatrzone komentarzem tekstowym, maksymalnie 15 slajdów) należy wykonać w formacie .ppt, .pdf lub .pptx. Maksymalny rozmiar pracy wynosi 7MB!

 

 Przesyłanie prac

Nauczyciel-koordynator przesyła oddzielnym mailem każdą prezentację multimedialną wraz z formularzem wysyłkowym dostępnym po kliknięciu banerka


jako załączniki mailem do Krajowej Komisji Konkursowej na adres
office@ypef.eu

Na prace czekamy do 22.04.2016 r.

 

Ocena prac

• Krajowa komisja YPEF dokonuje oceny nadesłanych prac i wyłania 30 najlepszych prac, których autorzy wezmą udział w II części konkursu.
• Ocenie będzie podlegać poziom merytoryczny i graficzny przedstawionych do konkursu prac ale przede wszystkim liczyć się będzie osobiste zaangażowanie autorów w dzieło. Nie wystarczy powielenie dostępnych informacji w Internecie.

 

Część II-Finał Krajowy

Autorzy wybranych najlepszych prac uczestniczą w Finale Krajowym Konkursu który odbędzie się
24 maja 2016 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uczestnicy konkursu piszą test składający się z maksymalnie 50 pytań w języku angielskim.
Tutaj wymagany zakres wiedzy
NEW BOOKLET VI

 

NAGRODY

Główną nagrodą Krajowego Etapu Konkursu „Yoing People in EuropeanForests” YPEF 2015/2016 jest uczestnictwo w Eropejskim Finale Konkursu który odbędzie się jesienią 2016 na Łotwie.
Przewidziano nagrody rzeczowe dla uczniów oraz opiekujących się nimi nauczycieli.
Informacje o konkursie można uzyskać  
w Sekretariacie TPL
sekretariat@tpl.org.pl
tel. 22 6211126; 794353404

Koordynator konkursu
Michał Orzechowski
michal.orzechowski@wl.sggw.pl
tel. 607 231 667

 
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Życzymy powodzenia
Towarzystwo Przyjaciół Lasu
 


VI edycja YPEF ogłoszona!

28/12/2015

Szósta edycja konkursu YPEF ogłoszona!

Międzynarodowa Komisja YPEF ogłosiła szóstą edycję międzynarodowego konkursu Młodzież w Lasach Europy. .Krajowe etapy konkursu odbędą się pomiędzy 1 lutego a 15 września 2016 r.  Finał Europejski zostanie zorganizowany przez Krajową Komisję YPEF Łotwa i odbędzie się w końcu września lub na początku października 2016 r. na Łotwie.

Materiały edukacyjne YPEF 2016 zostaną umieszczone wkrótce na naszej stronie Śledźcie ją uważnie - przewidywane są duże zmiany w etapie krajowym w Polsce!

Rules of the contest

Young people from all over Europe – JOIN YPEF 2015/2016!

 


Finał V Edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF, Buşteni, Rumunia
29/09/2015
W dniach 21-25 września, zespoły z 11 europejskich krajów odwiedziły malownicze miasto Buşteni (Rumunia), gdzie odbył się finał V Edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF.

 

 

 

 

 

Zwycięzcy Finału V Edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF to:

1 miejsce
Radosław Rzadkowolski (Polska), Galushka Andriy (Ukraina) i Halip Vasile (Rumunia)
2 miejsce
Tobias Ofner (Austria), Gytis Šaulys (Litwa), Maria Inês Quelhas (Portugalia)
3 miejsce
Marta Svalbone (Łotwa), Maria João Couto (Portugalia), Cocris Eduard (Rumunia)

Czytaj dalej

 

Finał Krajowy YPEF V w Polsce

Dnia 20 maja 2015 r. w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie odbył się Finał Krajowy V edycji  Międzynarodowego Konkursu YPEF - Young People in European Forests, Młodzież w Lasach Europy 2014/2015 w Polsce.

W finale wzięło udział 35 zespołów wyłonionych w eliminacjach na terenie całego kraju. 
Zwycięzcami finału z wynikiem 48 punktów  zostali uczniowie: Angelika Jabłońska, Katarzyna Urbańska i Radosław Rzadkowolski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włocławku, którzy wezmą udział w Finale Europejskim w Rumunii we wrześniu 2015 r. Gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim zespołom, nauczycielom oraz przedstawicielom Lasów Państwowych za udział w konkursie YPEF.
Do zobaczenia za rok!

Zobaczcie:
Pełna tabela wyników
Protokół z przebiegu finału
Pytania i odpowiedzi – finał i dogrywka
Galeria zdjęć z Finału Krajowego konkursu YPEF

Fot. Tomasz Kaźmierczak


16/05/2015

Finał krajowy konkursu YPEF V PL – Warszawa 20 maja 2015 r.

W środę, 20 maja w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędzie się finał krajowy konkursu YPEF V w Polsce. Część uczestników przyjeżdża poprzedniego dnia – organizatorzy zapewniają noclegi w pokojach gościnnych Ikar i domach studenckich SGGW. Pozostali przyjadą w środę rano. Obejrzyjcie mapkę na której zaznaczono ważne obiekty i parkingi. Wjeżdżając samochodem lub busem na teren kampusu włóżcie za przednią szybę kartkę z napisem YPEF.O godz. 11.30 rozpoczynamy finał. Pisanie testu odbywa się w godz. 12.00 -13.30. Po zakończeniu testu zapraszamy gości na obiad. W tym czasie Krajowa Komisja YPEF sprawdza testy. Następnie zostaną ogłoszone wyniki, być może poprzedzone dogrywką. Życzymy sukcesu! 

 

 

Już wkrótce Wielkie Spotkanie Przyjaciół Lasu!

23 kwietnia spotkamy się na starym kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wielkim Spotkaniu Przyjaciół Lasu w pięknej Auli Kryształowej SGGW. Przyjeżdzających gości witać będzie zespół LZA Promni. W trakcie spotkania wręczymy dyplomy, nagrody i upominki uczestnikom konkursów Dni Przyjaciół Lasu 2015, a także nauczycielom i leśnikom, którzy wspólnie z nami je organizowali. W części artystycznej wystąpią Chór SGGW, Chór Przyjacielski Leśno - Nauczycielski z Wyszkowa, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” oraz dzieci i młodzież. Śpiewać i tańczyć będzie Zespół Promni. Na terenie starego kampusu oczekiwać będą na Państwa stoiska edukacji przyrodniczej Leśnych Kompleksów Promocyjnych oraz Lasów Miejskich Warszawa. Odbędą się pokazy sokolnicze i kynologiczne. Na swoje stoisko zaprosi także Oikos „Brać Łowiecka” i „Las Polski”.

Oczekujemy na Państwa od godz.9.30. Początek uroczystości o godz.10.00

 

Progam Wielkiego Spotkania Przyjaciół Lasu:

Obraz

Dojazd na miejsce spotkania

Obraz

Szczegółowa mapa kampusu SGGW (kliknij tutaj)

 

 

 

V edycja Międzynarodowego konkursu YPEF

Galeria zdjęć z etapu krajowego konkursu YPEF V

 

Znamy finalistów
etapu krajowego konkursu YPEF V!

Miło nam poinformować że do finału zakwalfikowało się 36 zespołów!
Są to zespoły z następujących szkół:

 1. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie - Anna Redełkiewicz, Natalia Kapica, Natalia Gogosza
 2. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki - Agata Puła, Klaudia Kasprzak, Jędrzej Gieciniec
 3. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie - Nikola Szyszka, Joanna Kielan, Daria Pawlewicz
 4. I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego Nakle nad Notecią - Angelika Gapa, Julia Wochal, Kajetan Wobszak
 5. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie - Filip Kowalski, Michał Madej, Aleksander Żebrowski
 6. Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie - Dawid Bogon, Antoni Misztal , Tomasz Misztal 
 7. Technikum w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie w Mińsku Mazowieckim - Kamil Ostrowski, Jakub Jackiewicz, Bartosz Śledziewski
 8. TECHNIKUM LEŚNE W WARCINIE IM. PROF. STANISŁAWA SOKOŁOWSKIEGO - Kamil Koziński, Hubert Czelewicz, Jarosław Daglis
 9. Liceum ogólnokształcące im. K.E.N. w Dynowie - Kamil Bielec, Gabriela Bubenko, Marek Pudysz
 10. XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie - Natalia Godzińska, Kinga Kosior, Klaudia Ładziak
 11. I Liceum Ogólnokształcące w Sieradzu - Marcin Guć, Igor Klak, Agata Kuśnierz
 12. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu - Klaudia Matyjas, Aleksandra Żóraw, Martyna Bukowiec
 13. I Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Łańcucie - Agnieszka Grzenia , Monika Kuryło , Jolanta Podwyszyńska 
 14. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie - Kamil Żołnowski, Kinga Krzyżanowska, Robert Rydalski
 15. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie - Wiktoria Nowowiejska, Marta Owczarek, Szymon Rzewucki
 16. ILO Collegium Gostomianum w Sandomierzu - Aleksandra Świerkula, Aleksandra Gorycka, Wojciech Sabat
 17. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Małkini Górnej - Julia Pekałowska, Magdalena Ogonowska, Nina Wycech
 18. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im.Króla Kazimierza Wielkiego - Julia Kurtyka, Minika Paprota, Adrianna Stachura
 19. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach - Martyna Konisiewicz, Katarzyna Czerny, Dominika Sokołowska
 20. II Liceum Ogólnokształcące im.Króla jana III Sobieskiego w Krakowie - Mariola Klaś, Katarzyna Leszczyńska, Kamil Sado
 21. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - Krystyna Modrzycka, Magdalena Trojomska, Karolina Oluszczak
 22. Gimnazjum Integracyjne im. Adama Mickiewicza w Łobzie - Patrycja Gongała, Dagmara Dąbrowska, Natalia Kościukiewicz
 23. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im.Króla Kazimierza Wielkiego - Alicja Kawala, Gabriela Rogowska, Anna Trylińska
 24. Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie - Sylwia Kucharek , Aleksandra Maćków , Agnieszka Maciowska
 25. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chęcinach - Agata Gościniewicz, Julia Wrońska, Elżbieta Kubicka
 26. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Małkini Górnej - Dominika Wojtkowska, Oliwia Tadko, Paulina Czarnomysy
 27. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach - Aleksandra Kotowska, Eliza Stańczak, Bartłomiej Strzelec
 28. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie - Oskar Rogożeński, Hubert Kołakowski, Piotr Guoburzas
 29. Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włocławku - Radosław Rzadkowski , Angelika Jabłońska , Katarzyna Urbańska 
 30. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu - Paulina Błasiak, Paulina Jaśko, Aleksandra Łakoma
 31. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu - Julia Spodymek, Paulina Magda, Małgorzata Pałyga
 32. Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im.prof.Janusza Groszkowskiego w Przemyślu - Wanesa Pelc, Katarzyna Kalawska, Gracjan Mikuta
 33. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Lubaczowie - Joanna Byk, Kaja Komaga, Anna Sopel
 34. Zespół Szkół nr 3 w Chruszczobrodzie - Marta Szafert, Szymon Sochaj, Kacper Ścibski
 35. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie - Adriana Bromberg, Julia Walter, Karolina Wolak
 36. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzesku - Gabriela Kania, Karolina Orszulak, Anna Nowińska

 

Gratulujemy!
Wszystkie zespoły wraz z Nauczycielami - Koordynatorami oraz delegatami Lasów Państwowych zapraszamy na Wielkie Spotkanie Przyjaciół Lasu (23.04.2015 r., SGGW w Warszawie)

 

Odpowiedzi do etapu krajowego

Baza szkół biorących udział w konkursie YPEF 2015 

 

Dla nauczycieli koordynatorów oraz delegatów Lasów Państwowych w konkursie YPEF

Szanowni Państwo
W ubiegłym tygodniu do wszystkich nauczycieli koordynatorów konkursu YPEF oraz delegatów z Lasów Państwowych przesłaliśmy formularze konkursowe, wzory sprawozdań oraz informacje dotyczące sposobu przeprowadzenia konkursu. 

Do delegatów Lasów Państwowych zostały również wysłane pocztą koperty z zestawami pytań konkursowych, które dostarczą oni w dn. 26.03. do szkół YPEF, w których będzie odbywał się konkurs. 

W dniu dzisiejszym Krajowa Komisja YPEF odkryła, że w wysłanych pytaniach konkursowych wkradł się błąd, o którym prosimy poinformować uczniów przed rozpoczęciem pisania testu. 

W zestawie pytań przez pomyłkę znalazły się dwa pytania pod rząd o tym samym numerze - nr 31. Pierwsze z nich (dotyczące Finlandii) jest właściwe, drugie (dotyczące Niemiec) prosimy aby uczniowie zignorowali. Prosimy o poinformowanie o tym uczestników, aby uniknąć pomyłki przy przepisywaniu odpowiedzi do formularza testowego. 

Prosimy Państwa, aby po otwarciu koperty z pytaniami od razu przekreślili Państwo błędne - drugie pytanie nr 31 i dopiero potem skserowali zestawy pytań dla uczniów piszących test. 

Najmocniej przepraszamy Państwa za zaistniały błąd.  Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w projekt YPEF, a Państwa uczniom życzymy powodzenia w konkursie!

 

Zgłoszenia do Dni Przyjaciół Lasu 2015 - jest z nami 3010 placówek!

Zostały zakończone zgłoszenia do Dni Przyjaciół Lasu 2015. Zgłosiło się 3010 placówek oświatowych z całej Polski!

Przewidywana liczba uczestników wszystkich konkursów to ponad 124 tysięcy, natomiast uczestników lokalnych obchodów Informacja dot. konkursu YPEFto około 186  tysięcy dzieci i młodzieży!

Do konkursu YPEF V PL zgłosiło się 288 placówek – 3450 uczestników!

To najtrudniejszy konkurs organizowany w ramach Dni Przyjaciół Lasu 2015. Tegoroczny finał europejski odbędzie się w Rumunii. Trzydzieści najlepszych zespołów w eliminacjach krajowych zapraszamy na Wielkie Spotkanie Przyjaciół Lasu w dniu 23 kwietnia do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie!

Baza zgłoszeń do YPEF V PL oraz innych konkursów i obchodów lokalnych Dni Przyjaciół Lasu 2015 znajduje się

na Aktualna baza zgłoszeń do Dni Przyjaciół Lasu

czytaj więcej o Dniach Przyjaciół Lasu 2015  

 

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego

Tegoroczna edycja konkursu YPEF jest organizowana w ramach obchodów Dni Przyjaciół Lasu 2015. Honorowy patronat nad tą akcją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski. Pan Prezydent skierował list do uczestników i organizatorów Dni Przyjaciół Lasu 2015, który zamieszczamy obok. Zaangażowanie Prezydenta RP w projekt Dni Przyjaciół Lasu jest wyrazem uznania dla działań Towarzystwa Przyjaciół Lasu i wsparcia dla idei organizowanych obchodów oraz towarzyszących im konkursów, które promują wśród dzieci i młodzieży szkolnej proekologiczne zachowania, zachęcając do pogłębiania wiedzy o polskich lasach i naszej ojczystej przyrodzie.

Zdjęcie

Zdjęcie

Zachęcamy Was wszystkich do wzięcia udziału w konkursie YPEF oraz pozostałych akcjach związanych z Dniami Przyjaciół Lasu 2015!  

Piąta edycja konkursu YPEF ogłoszona!

Krajowa Komisja YPEF ogłasza V edycję konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy na rok szkolny 2014/2015 (etap krajowy w Polsce). 

Poniżej znajdziecie regulamin, materiały edukacyjne obowiązujące w piątej edycji konkursu, kompletny poradnik dotyczący udziału w konkursie YPEF, jak również link do elektronicznego formularza zgłoszeniowego.

Zdjęcie Regulamin krajowego etapu YPEF 2014/2015

 

   Materiały edukacyjne YPEF 2015 (PDF) 
Informujemy że  w dniu 26.03.2015 r. od godz. 11 do 12.30 plik z materiałami edukacyjnymi będzie wyłączony

 

Informujemy, że w dn. 21.02.2015 opublikowaliśmy skorygowaną wersję materiałów edukacyjnych konkursu YPEF. Na skutek błędu technicznego, przez ostatnie ok. 2 tygodnie na stronie publikowana była wersja materiałów ze zmianami w części dotyczącej Europy, która nie jest obowiązująca w tej edycji konkursu (zmienione str. od 2 do 13). Przepraszamy serdecznie za niedogodności. Wersja opublikowana obecnie jest wersją ostateczną obowiązującą w V edycji konkursu we wszystkich biorących udział krajach Europy.

 

  Tu znajdziecie pełną informację na temat V edycji konkursu YPEF

 

 Tu można zgłosić szkołę do konkursu - etap krajowy V edycji konkursu YPEF organizowany jest w ramach "Dni Przyjaciół Lasu 2015", dlatego aby zgłosić się do konkursu YPEF prosimy wypełnić Formularz Zgłoszeniowy do "Dni Przyjaciół Lasu 2015".

 

Najważniejsze daty:

4.03.2015 - termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu

26.03.2015 - konkurs YPEF w szkołach (eliminacje)

20.05.2015 - finał krajowy konkursu - SGGW Warszawa

 

Zdjęcie

 

Nowy konkurs fotograficzny „Nasze Lasy”

Ogłaszamy nowy konkurs fotograficzny YPEF zatytułowany „Nasze Lasy”!
W celu wzięcia udziału w konkursie należy drogą e-mailową przesłać dwa zdjęcia:

Pierwsze zdjęcie obrazujące rolę lasu w naszym środowisku - jak korzystamy z dóbr lasu (np.: różne sposoby spędzania wolnego czasu w lesie, korzystanie z leśnych zasobów takich jak drewno, grzyby czy owoce leśne).

Drugie zdjęcie ukazujące jak człowiek wpływa na leśny ekosystem - w jaki sposób możemy dbać o las (np.: poprzez uczestnictwo w akcjach Sprzątania Świata, pracę leśników, sadzenie nowych drzewek, wycinkę drzew itp.)

Liczymy na Waszą pomysłowość!

Prace należy przesyłać na adres ypef.photocontest@gmail.com a w temacie wiadomości wpisać: Konkurs fotograficzny „Nasze Lasy”.

Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z regulaminem.
Termin nadsyłania prac to 14 listopada 21 listopada 2014 r.
Ogłoszenie wyników nastąpi 12 grudnia 2014 r. 

Powodzenia!

 

Zdjęcie

YPEF OFFICE Polska
ul. Czerwonych Maków 12/33 01-493 Warszawa  
Bezpośredni kontakt: Stanisław Biernacki, tel./fax: +48 22 621 11 26, e-mail: s.biernacki@ypef.eu

 

Fotorelacja z Finału Konkursu YPEF - Eberswalde 2014

 

Europejski Finał Konkursu YPEF - Eberswalde 2014

W dniach 29.09. – 3.10.2014 w Eberswalde w Niemczech odbył się Europejski Finał YPEF 2014. Spotkali się na nim uczniowie z 11 krajów Europy.  

 Zdjęcie

czytaj więcej: 

 

 

 

   NOWY BOOKLET YPEF IV (PDF)

 

Materiał edukacyjny (BOOKLET YPEF IV) został zmieniony w dn. 31.01.2014 r. Wszyscy uczestnicy konkursu proszeni są o pobranie i posługiwanie się tylko nową wersją. Zmianie uległ tylko rozdział o lasach Europy

Obejrzyj fotorelację z Krajowego Finału Konkursu YPEF IV!

 

Oto zwycięzcy IV edycji konkursu YPEF w Polsce!

Zdjęcie

Czytaj więcej o finale krajowym:

Zdjęcie Pełne wyniki finału krajowego YPEF IV edycji

Pełne wyniki eliminacji etapu krajowego YPEF IV edycji

Zdjęcie Protokół Krajowej Komisji YPEF z Finału Krajowego

 

INFORMACJE DLA FINALISTÓW KONKURSU YPEF 

Serdecznie gratulujemy Wam awansu do finału krajowego.

Finał odbędzie się 27 maja w „Auli Kryształowej” Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. (ul. Nowoursynowska 166).

Czytaj więcej:

 

Eliminacje krajowe YPEF - LISTA FINALISTÓW

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF. W poniżej zamieszczonym pliku PDF znajdziecie listę  zespołów zakwalifikowanych do krajowego finału, który odbędzie się 27 maja w Warszawie. Ze względu na to, iż 11 zespołów uzyskało po 34 pkt, do finału zakwalifikowanych zostało 40 zespołów.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na finał!

(Ze względu na przepisywanie danych z formularzy wypełnianych ręcznie, z góry przepraszamy za ewentualne błędy w nazwiskach finalistów – jeśli zauważycie błędy w waszych nazwiskach, prosimy prześlijcie nam takie uwagi e-mailem).

 

Zdjęcie LISTA FINALISTÓW

 

Pytania i odpowiedzi - eliminacje krajowe 29.04.2014

 

Słowniczek angielsko-polski terminów leśnych

 

Wyniki konkursu fotograficznego „Iglasty Las”

30/04/2014

 

Chcemy podziękować wszystkim uczestnikom konkursu foto „Iglasty Las”. Każda z nadesłanych prac była świetna i jedyna w swoim rodzaju, więc nasze konkursowe jury miało sporo trudności z wyborem tych najlepszych fotografii. Jeszcze raz wielkie podziękowania za wasz wysiłek i trzymajcie tak dalej!

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu „Iglasty Las”.

I miejsce:
Mateusz Piesiak - Scots pines in the environment

II miejsce:
Dawid Przystupski - Scots pine in natural environment

III miejsce:
Eryk Niedbała - Ice spruces


Wyróżnieni konkursowicze:
Liliana Pereira - Portuguese pine
Ewa Kłudkowska - Scots pine; Common juniper
Aleksandra Barnaś - The spruce lungs of the Earth: Spruce twig
Gabriela Fieducik - PINE
Konrad Rżany - in the eye of a fir
Roksana Maciąga - Norway spruce

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Pełną tabelę wyników możecie zobaczyć tutaj
Zapraszamy do obejrzenia galerii najlepszych prac

 

 

W dniu 29.04.2014 r. odbył się krajowy etap Międzynarodowego Konkursu YPEF – Młodzież w lasach Europy. 

 W konkursie brało udział 238 szkół z całej Polski. Uczniowie pisali test w 144 szkołach YPEF.

 Serdecznie dziękujemy uczniom za tak liczną frekwencję na konkursie, nauczycielom i dyrektorom szkół YPEF za sprawną organizację konkursu oraz przedstawicielom Lasów Państwowych za ich udział w pracach szkolnych komisjach konkursowych.

 

Postaramy się jak najszybciej ogłosić wyniki, jak tylko będziemy mieli ostateczną listę rankingową, umieścimy ją w tym miejscu na stronie YPEF.

Galeria zdjęć z eliminacji - dziękujemy za nadsyłanie nam zdjęć, w miarę możliwości będziemy się starać umieszczać w galerii wszystkie wasze zdjęcia.

 

Lista zgłoszeń do konkursu YPEF w Polsce

– AKTUALIZACJA 24.04.2014 

Baza szkół biorących udział w konkursie YPEF IV edycja

Powyżej znajdziecie ostateczną bazę szkół zgłoszonych do IV edycji konkursu YPEF. Baza ta zawiera kompletne informacje, które szkoły zostały wyznaczone jako szkoły YPEF, a które szkoły dojeżdżają i gdzie.

Informacje te indywidualnie rozesłaliśmy e-mailem do wszystkich zgłoszonych szkół (na adresy szkoły oraz nauczycieli koordynatorów podane w zgłoszeniach).

 

Krótka instrukcja, jak czytać bazę.

 

1. Baza posortowana jest według Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (alfabetycznie - a więc od RDLP Białystok, do RDLP Zielona Góra).

W drugiej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny zgłoszenia Państwa szkoły.

W trzeciej kolumnie podana jest informacja, czy Państwa szkoła jest szkołą YPEF (w której odbywa się test), czy też dojeżdża na konkurs do innej szkoły. (Szkoły YPEF oznaczone są w bazie szarym kolorem).

2. W przypadku szkół dojeżdżających, w kolejnej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny szkoły YPEF, w której Państwa uczniowie będą pisać test. (przy szkołach YPEF w tej kolumnie jest puste pole)

3. W kolejnej kolumnie znajduje się informacja dla szkół YPEF. Podane są tu numery identyfikacyjne szkoły / szkół, z których uczniowie będą dojeżdżać do danej szkoły YPEF (ewentualnie puste miejsce oznacza, że w danej szkole YPEF piszą test tylko jej uczniowie).

4. W kolejnych kolumnach znajdziecie Państwo dane adresowe szkół oraz liczbę zespołów z każdej szkoły zgłoszonych do konkursu, a także dane przedstawiciela Lasów Państwowych wydelegowanego do każdej szkoły YPEF (dane przedstawicieli LP będziemy uzupełniać na bieżąco, nie przy każdej szkole jeszcze znamy te dane)

5. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z biurem konkursu YPEF (s.biernacki@ypef.eu).

5. Dalsze informacje organizacyjne będziemy na bieżąco rozsyłać drogą mailową.

 

Lista zgłoszeń do konkursu YPEF w Polsce

 Ponad 240 szkół i blisko 1100 zespołów zgłosiło się do czwartej edycji konkursu YPEF w Polsce. Końcowa lista uczestników YPEF IV PL znajduje się na http://old.ypef.eu/files/pol/BAZA_YPEF_IV_27032014.xls . Sprawdźcie czy znajdujecie się na liście i czy wszystkie zapisy są prawidłowe. Obecnie komisja przygotowuje sieć szkół YPEF, w których odbędą się eliminacje. Życzymy sukcesu!

 

TERMIN PRZESYŁANIA ZGŁOSZEŃ DO KONKURSU YPEF IV PRZEDŁUŻONY DO 24 MARCA!!!

Informujemy, że termin zgłaszania się konkursu YPEF IV został przedłużony do dnia

24 marca 2014 r.

W celu zgłoszenia do konkursu należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.ypef.eu/poland.  Następnie prosimy o wydrukowanie formularza oraz przesłanie oryginału podpisanego przez dyrektora szkoły oraz nauczyciela koordynatora na adres BIURO YPEF, 01-493 Warszawa, ul. Czerwonych Maków 12/33. Dodatkowo zgłoszenie można wysłać faksem 22 621 11 26 lub drogą mailową na adres office@ypef.eu.

 

Tabela zgłoszeń zgłoszeń do konkursu YPEF IV

Pobierz tabelę – stan na 27.03.2014 r.

 

SŁOWNIKI PODCZAS I ETAPU KONKURSU YPEF IV

Informujemy, że podczas Krajowego Etapu Konkursu, który odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2014 roku uczniowie będą mieli możliwość korzystania ze słowników angielsko-polskich.  

Słownik językowy, z którego korzystać będą uczniowie musi posiadać formę książkową (papierową) oraz być słownikiem o tematyce ogólnej (uczniowie nie mogą korzystać ze słowników terminologicznych oraz specjalistycznych).

Udostępniony uczniom słownik powinien pochodzić ze szkolnej biblioteki lub zostać zweryfikowany przed rozpoczęciem przez Szkolną Komisję Konkursową. Jeden zespół może posiadać jeden słownik.

Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesu!

 

CZY ZGŁOSIŁEŚ SIĘ JUŻ DO KONKURSU YPEF IV?

 

Przypominamy że termin nadsyłania zgłoszeń do IV edycji Konkursu YPEF upływa 17 marca 2014 roku!!!

 

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody oraz wyjazd do miejscowości Eberswalde w Niemczech, gdzie odbędzie się Europejski Finał Konkursu! Zgłaszając się do konkursu można  zdobyć nową wiedzę o lasach i leśnictwie europejskim,  poszerzyć  słownictwo z języka angielskiego oraz zawrzeć nowe znajomości! Regulamin konkursu dostępny jest na stronach www.ypef.eu/poland oraz www.tpl.org.pl. Zapraszamy do udziału uczniów i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych!

 

Życzymy sukcesu!

Zgłaszajcie się do konkursu YPEF IV edycji!

Jest już dostępny elektroniczny formularz zgłoszeniowy dla szkół, które chcą wziąć udział w etapie krajowym IV edycji międzynarodowego konkursu o lasach i leśnictwie YPEF „Młodzież w Lasach Europy”.

Aby zgłosić szkołę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (Link na górze strony)

Prosimy uważnie przeczytać instrukcję na górze formularza.
Serdecznie zachęcamy nauczycieli do zgłaszania swoich szkół, a uczniów do tego aby zachęcili swoich nauczycieli :)

Dla najlepszych szkół czekają atrakcyjne nagrody a zwycięzcy spędzą prawie cały tydzień na finale europejskim w Niemczech, gdzie oprócz nauki czeka ich także wiele dobrej zabawy!


Opublikowaliśmy również nową wersję materiałów edukacyjnych, jest ona do pobrania ze strony YPEF (plik: BOOKLET PDF IV)

Jako że materiały edukacyjne w tej edycji występują tylko w wersji angielskiej, przygotowaliśmy angielsko – polski słowniczek terminów leśnych używanych w materiałach. Z pewnością przyda się on uczniom przy czytaniu bookletu i nauce do konkursu.

Opracowaliśmy również przewodnik po konkursie YPEF, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o tym, jak należy się zgłosić, jak będzie przebiegał konkurs zarówno krajowy jak i etap europejski. Prosimy zapoznajcie  się z tymi materiałami. Możecie go ściągnąć klikając na ikonę: „Ważne informacje o konkursie”.

 

Nowy konkurs fotograficzny!

Ogłaszamy nową serię mini konkursów fotograficznych YPEF! W tym roku konkursy będą odbywały się w odmienionej formie. W kolejnych edycjach będziemy zachęcać uczestników do skupienia się na wybranych charakterystycznych elementach ekosystemu leśnego.
     Pierwszy z tegorocznych konkursów fotograficznych zatytułowaliśmy „Iglasty las”!
Każdy uczestnik powinien przesłać dwa zdjęcia:
1.    Pierwsze zdjęcie musi ukazywać wybrany gatunek drzewa iglastego w ujęciu panoramicznym np. wraz z sąsiadującymi gatunkami lub pokazujący siedlisko w jakim występuje.
2.    Drugie zdjęcie musi pokazywać wybrany szczegół charakterystyczny dla danego gatunku w ujęciu mikro.
     Zdjęcia prosimy przesyłać na adres e-mail: ypef.photocontest@gmail.com wpisując w temacie e-mail nazwę konkursu „Iglasty las”.

Pamiętajcie, aby w tytule zdjęcia zawrzeć nazwę gatunku sfotografowanego drzewa! 

Na prace czekamy do 31 marca 2014 r.

Uwaga! Regulamin konkursu został zmieniony, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami.
Wyniki opublikujemy 25 kwietnia 2014 r.
Życzymy powodzenia!

 

Konkurs fotograficzny Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Leśny Fotograf Roku 2013”

Jak wiecie, każdego roku Towarzystwo Przyjaciół Lasu ogłasza mini konkursy fotograficzne i zachęca młodych ludzi do nadsyłania swoich praz związanych z tematyką leśną. Zdjęcia są oceniane na podstawie wartości edukacyjnej, kreatywności i jakości poprzez ekspertów w dziedzinie edukacji leśnej. W tym roku do konkursów zgłosiło się prawie 700 młodych entuzjastów fotografii!

Dziękujemy wam za wasz udział i zaangażowanie!

Tak jak pisaliśmy w regulaminie konkursu „Leśna Jesień” wybraliśmy uczestników którzy zdobyli łącznie najwięcej punktów we wszystkich mini konkursach fotograficznych w roku 2013: „Las w Zimie”, „Wiosna w Lesie”, „Leśna Jesień”. 

Tytuł „Leśnego Fotografa roku 2013” otrzymują:

1. W kategorii uczniów starszych 

Tomasz Borukało

2. W kategorii uczniów młodszych

Roksana Maciąga

Dyplomy wraz z nagrodami prześlemy pocztą.
Gratulujemy!

Zachęcamy do śledzenia naszego konta na Facebooku i strony TPL oraz strony YPRF. Wszystkie wyniki możecie zobaczyć tutaj. 

Konkurs przedłużony do 16 kwietnia 2014 roku.

Nowe konkursy dla dzieci i młodzieży!

Regulamin konkursu rysunkowego „Nasz piękny, kolorowy las”
Regulamin konkursu „Zimowy świat”

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Dla dzieci do lat jedenastu, przeznaczony jest konkurs rysunkowy pt. „Nasz piękny, kolorowy las”. Do uczniów powyżej jedenastego roku życia, skierowany jest konkurs pt. „Zimowy świat”, w którym możecie wykazać się kreatywnością wysyłając prace w formie prezentacji multimedialnej.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminami konkursów.

Prezentacje multimedialne należy wysyłać na adres:

konkurs.tpl@gmail.com

Natomiast rysunki prosimy przesyłać listownie na adres:
Sekretariat Towarzystwa Przyjaciół Lasu
ul. Czerwonych Maków 12/33, 01-493 Warszawa,
z dopiskiem „Konkurs rysunkowy”

Termin nadsyłania prac upływa 6 kwietnia 2014 r. 16 kwietnia 2014 r.

Życzymy powodzenia! 

 

Wyniki konkursu fotograficznego „Leśna Jesień”!!!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego „Leśna Jesień”.
Poniżej prezentujemy wyniki:

I miejsce:
Tomasz  Borukało - Mirror autumn

 

II miejsce ex aequo:
Hubert  Judycki - Golden autumn

 

 

II miejsce ex aequo:
Roksana Maciąga -  Pieniny - The view from
the Three Crowns Mountain

          

 

III miejsce ex aequo:
Ania Adamczyk - Look up !

 

 

III miejsce ex aequo:
Jakub Piwko - Moose on łosiowych blots

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

PEŁNA TABELA WYNIKÓW

 

Nowe zasady czwartej edycji konkursu YPEF!

10 grudnia 2013 r. odbyło się pierwsze zebranie Krajowej Komisji YPEF w sprawie IV edycji Międzynarodowego Konkursu YPEF – „Młodzież w lasach Europy”. W skład Krajowej Komisji Konkursowej wchodzą - Przewodniczący Komisji Albert Stoma, prof. dr hab. Tomasz Borecki, Stanisław Biernacki, dr hab. Albert Dudek, Andrzej Kawalec, Michał Orzechowski, Aleksandra Piasecka, Jacek Zadura, Małgorzata Zarzycka.
Podczas zebrania Krajowej Komisji YPEF zostały omówione nowe zasady etapu europejskiego czwartej edycji Konkursu. Ponadto, Komisja omówiła i przyjęła nowe zasady i harmonogram etapu krajowego Międzynarodowego Konkursu YPEF.
Poniżej znajdą Państwo załączone regulaminy. Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w zasadach konkursu!

Regulamin Krajowego Etapu IV Edycji Międzynarodowego Konkursu „Young People in European Forests” YPEF 2013/2014

 

YPEF 2013/2014, International Contest ”Young People in European Forests”, Rules of the Contest

Na poziomie krajowym konkurs będzie przeprowadzany w języku angielskim!
Duże zmiany zostały wprowadzone także do etapu międzynarodowego! Uczniowie będą konkurować w zespołach międzynarodowych. Uczniowie zostaną podczas finału podzieleni w taki sposób, aby w składzie każdej trzy osobowej grupy znajdowały się osoby różnych narodowości.

Czwarta edycja konkursu YPEF ogłoszona!

ZdjęcieW dniu 8. listopada odbyło się w HNE Eberswalde (Wyższa Szkoła Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde) w Niemczech posiedzenie Międzynarodowej Komisji YPEF. Ogłoszona została czwarta edycja konkursy YPEF, która odbędzie się w roku 2014.  

Członkowie Komisji podjęli następującą uchwałę:

„ Międzynarodowa Komisja YPEF ogłasza czwartą edycje konkursu Młodzież w Lasach Europy. Etapy krajowe konkursu odbędą się pomiędzy 1. lutego a 30. czerwca 2014r. Etap Europejski odbędzie się w Eberswalde w Niemczech w dniach 29.września – 3 października 2014r.”

Wkrótce opublikujemy nowe zasady konkursu obowiązujące w czwartej edycji. Możecie spodziewać się dużych zmian, w szczególności dotyczących Etapu Europejskiego.

Do początku stycznia opublikujemy również materiały edukacyjne do czwartej edycji konkursu.

Śledźcie naszą stronę internetową!

 

Minikonkurs fotograficzny LEŚNA JESIEŃ ogłoszony!
Rozpoczął się trzeci minikonkurs fotograficzny w tym roku. Konkurs będzie trwał do 20. grudnia. Do tego czasu oczekujemy na wasze zdjęcia. Przesyłajcie swoje zdjęcia na adres mailowy: ypef.photocontest@gmail.com. Zapoznajcie się z regulaminem konkursu na stronie: http://old.ypef.eu/minikonkurs_fotograficzny . Punkty uzyskane w trzech tegorocznych konkursach: Las w Zimie, Wiosna w Lesie i Leśna Jesień, zostaną zsumowane i ogłoszony zostanie „Fotograf Roku 2013”. Zapraszamy do udziału w konkursie, życzymy sukcesu!

YPEF OFFICE Polska
ul. Czerwonych Maków 12/33 01-493 Warszawa  
Bezpośredni kontakt: Stanisław Biernacki, tel./fax: +48 22 621 11 26, e-mail: s.biernacki@ypef.eu

 

 

                

 

  TABELA SZKÓŁ

 

Booklet po polsku

 

Booklet po angielsku

Znamy rezultaty finału YPEF III edycji!

W dniach 25-26 września 2013 r. w Parku Narodowym Peneda-Gerês, w Portugalii odbył się europejski finał III edycji konkursu YPEF. Zwyciężył zespół z Węgier: Katica Kozma, Lehel Csobaji i Gergely Ujvári wraz z nauczycielem  Dávidem Vetlényi. Drugie miejsce zdobył zespół z Grecji: Anastasia  Antoniadou, Chara Georgoglou i Paraskevi Theocharopoulou wraz z nauczycielem Marią Cheimonopoulou. Trzecie miejsce zajął zespół z Polski: Kasia Franiczek, Kamil Przybyła i Filip Taratuta wraz z nauczycielem Januszem Pociechą.
Gratulujemy!

I miejsce – Węgry

Na zdjęciu: Lehel Csobaji, João Soveral (Wiceprezes ICNF – Instituto da Coservacao da Natureza e das Florestas), Katica Kozma,  Gergely Ujvári

II miejsce – Grecja                                                        III miejsce – Polska
                   

Na zdjęciu: Chara Georgoglou,               Na zdjęciu: Filip Taratuta, Aleksandra
Paraskevi Theocharopoulou, Francisco Carvalho               Piasecka (Lasy Państwowe), Kamil Przybyła, Kasia
 Guerra (Prezes FORESTIS), Anastasia           Franiczek, Janusz Pociecha (nauczyciel),
Anastasia Antoniadou                                         Stanisław Biernacki (TPL)

Zdjęcie

  Zdjęcie ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z FINAŁU

 

Europejski finał YPEF w Portugalii.

ImageDzisiaj rano (24 września 2013 r.) odleciała do Porto polska drużyna na europejski finał YPEF. Zespołowi w składzie:
Kasia Franiczek, Kamil Przybyła i Filip Taratuta wraz z nauczycielem p. Tomaszem Pociechą  zII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w ZSO Nr 2 w Raciborzu towarzyszą: p. Aleksandra Piasecka z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i sekretarz Międzynarodowej Komisji YPEF p. Stanisław Biernacki. Ściskamy kciuki za zwycięzców etapu krajowego w Polsce!

Informacja o konkursie fotograficznym „Wiosna w lesie”.

Obejrzyj nadesłane prace w galerii zdjęć http://old.ypef.eu/gallery_spring_in_the_forest_2013 Sprawdź czy Twoja praca znajduje się w galerii.

 

Finał krajowego etapu w Polsce III edycji Konkursu YPEF

 

 Pełne wyniki finału krajowego

Dnia 21. maja 2013 r. w „Auli Kryształowej” SGGW w Warszawie odbył się finał krajowego etapu w Polsce III edycji  Międzynarodowego Konkursu „Młodzież w lasach Europy - Young People in European Forests” 2012/2013.

 

czytaj dalej

 

Eliminacje krajowe YPEF – PEŁNE WYNIKI 

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF. W poniższej tabeli EXCEL znajdziecie pełne wyniki eliminacji krajowych konkursu YPEF 2012/2013.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, z finalistami zobaczymy się wkrótce w Warszawie, wszystkich pozostałych uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w następnej edycji.

(Ze względu na przepisywanie danych z formularzy wypełnianych odręcznie, z góry przepraszamy za ewentualne błędy w nazwiskach uczestników).

 

  PEŁNE WYNIKI KONKURSU

 

Konkurs fotograficzny "Wiosna w Lesie" rozpoczęty!!!

Czekamy na Wasze wiosenne zdjęcie do 30 czerwca 2013 roku! Pamiętajcie, że można przysłać tylko jedno zdjęcie, a tytuł powinien być w języku angielskim. Przeczytajcie regulamin wiosennego konkursu na http://old.ypef.eu/minikonkurs_fotograficzny lub na http://old.ypef.eu/ypef_photo_contest . Życzymy sukcesu!

 

Zwiększona wartość  nagród w III edycji konkursu YPEF w Polsce! 

Lasy Państwowe – współorganizator i fundator nagród w III edycji konkursu YPEF w Polsce zwiększyły wartość  nagród dla najlepszych szkół i zespołów startujących w etapie krajowym konkursu! Główną nagrodą Krajowego Etapu Konkursu „Young People in European Forests” YPEF 2012/2013 jest uczestnictwo w Europejskim Etapie Konkursu, który odbędzie się we wrześniu 2013 r. w Portugalii . Wzrasta wartość  nagród rzeczowych dla trzech najlepszych szkół, która będzie  wynosić:

I nagroda – 10 000 zł (zamiast 5 000zł)
II nagroda – 5 000 zł (zamiast 2 000zł),
III nagroda – 3000 zł (zamiast 1000 zł),

Nagrody rzeczowe dla uczniów - członków trzech najlepszych zespołów i dla opiekujących się nimi nauczycieli wzrastają do łącznej wartości 6000 zł!

Wszystkim finalistom życzymy jak najlepszych wyników i zachęcamy do wzmożonej nauki przed finałem w dniu 21 maja w SGGW w Warszawie.

Pamiętajcie – finał krajowy odbywa się w języku angielskim! Good luck!!!

 

Konkurs "Las w zimie" – wyniki 

Serdecznie dziękujemy wszystkim z was, którzy nadesłali do nas zdjęcia na konkurs fotograficzny "Las w zimie". Przedstawiamy poniżej wyniki konkursu:
CZYTAJ DALEJ

Eliminacje krajowe YPEF - LISTA FINALISTÓW

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF. W poniżej zamieszczonym pliku PDF znajdziecie listę  zespołów zakwalifikowanych do krajowego finału, który odbędzie się 21 maja w Warszawie. Ze względu na to, iż 11 zespołów uzyskało po 45 pkt, do finału zakwalifikowanych zostało 38 zespołów.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na finał!

(Ze względu na przepisywanie danych z formularzy wypełnianych ręcznie, z góry przepraszamy za ewentualne błędy w nazwiskach finalistów – jeśli zauważycie błędy w waszych nazwiskach, prosimy prześlijcie nam takie uwagi e-mailem).

  LISTA FINALISTÓW

 

Eliminacje krajowe YPEF – wstępne wyniki

Drodzy uczestnicy konkursu YPEF! W związku z waszymi pytaniami odnośnie wyników konkursu informujemy,  że listę zespołów zakwalifikowanych do krajowego finału opublikujemy w czwartek 25 kwietnia w godzinach popołudniowych, jak tylko zostanie ona zatwierdzona przez Krajową Komisję YPEF.
Obecnie jeszcze pracujemy nad weryfikacją formularzy i sprawozdań.
Już teraz możemy poinformować, że według wstępnej listy rankingowej do finału krajowego zakwalifikują się wszystkie zespoły, które w teście uzyskały co najmniej 45 punktów.
W większości znacie swoje wyniki, jeśli uzyskaliście 45 punktów lub więcej, możecie już zacząć naukę do etapu finałowego, który przypominamy, odbędzie się w języku angielskim.

 

Eliminacje Krajowe YPEF - Podziękowania!

Drodzy Przyjaciele – Nauczyciele i Leśnicy!
Drodzy Uczniowie!

Dziękujemy za sprawne przeprowadzenie eliminacji krajowych w szkołach YPEF. Dziękujemy także za życzliwość i sympatię jaką nam okazujecie. Uczniom – uczestnikom Konkursu dziękujemy za wytrwałość w nauce i przygotowaniach do konkursu  wiedzy o lasach i leśnictwie. Wszystkim - za zaangażowanie w nasz wspólny projekt. Najlepszych spośród Was spotkamy niebawem w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wszystkich – mamy nadzieję, za rok w IV edycji konkursu.

Pozdrawiamy serdecznie
Krajowa Komisja YPEF

Eliminacje Krajowe YPEF w Polsce:

W piątek, 12 kwietnia odbyły się w Polsce, w 208 szkołach YPEF eliminacje krajowe międzynarodowego konkursu wiedzy o lasach i leśnictwie „Młodzież w lasach Europy”. Szkolne Komisje Konkursowe przesyłają obecnie protokoły i testy do Krajowej Komisji YPEF. Trzydzieści najlepszych zespołów spotka się w maju na Krajowym Finale w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Najlepszy zespół, wyłoniony w Warszawie spotka się we wrześniu w Porugalii ze zwycięzcami  z innych krajów europejskich.


czytaj dalej

 

 

Eliminacje Krajowe - pytania i odpowiedzi

  Zestawienie pytań i odpowiedzi

 

Klucz odpowiedzi na pytania w eliminacjach krajowych konkursu YPEF "Młodzież w Lasach Europy" 12.04.2013 r.

Zobacz klucz odpowiedzi, według którego szkolne komisje konkursowe oceniają testy.
CZYTAJ DALEJ

 

Ważne informacje organizacyjne dotyczące konkursu YPEF
Już tylko kilka dni dzieli nas od krajowych eliminacji trzeciej edycji konkursu YPEF. Prosimy o uważne przeczytanie poniższej informacji organizacyjnej oraz zapoznanie się z instrukcją przeprowadzenia konkursu, formularzem testowym i wzorem sprawozdania.

  Ważne informacje organizacyjne

  Instrukcja przeprowadzenia konkursu

  Formularz testowy

  Wzór sprawozdania

 

Finał europejski w Portugalii!

Europejski finał III edycji konkursu YPEF odbędzie się w Vilarinho das Furnas Youth Hostel w sercu Parku Narodowego Peneda-Gerês!
Pełen uroku młodzieżowy hostel  Vilarinho das Furnas znajduje sie w północnej Portugalii. Przybywając do tego regionu poczujecie głęboki, harmonijny związek z przyrodą i zobaczycie unikalne w świecie rośliny I zwierzęta. 

 


       

 

Ostateczna baza zgłoszeń do konkursu YPEF już na stronie.

Informujemy, że opublikowalismy na stronie ostateczną bazę szkół zgłoszonych do III edycji konkursu YPEF. Baza ta zawiera kompletne informacje, które szkoły zostały wyznaczone jako szkoły YPEF, a które szkoły dojeżdżają i gdzie.
Informacje te indywidualnie rozesłaliśmy e-mailem do wszystkich zgłoszonych szkół (na adresy szkoły oraz nauczycieli koordynatorów podane w zgłoszeniach).

Krótka instrukcja, jak czytać bazę.

1. Baza posortowana jest według Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych (alfabetycznie - a więc od RDLP Białystok, do RDLP Zielona Góra).
W drugiej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny zgłoszenia Państwa szkoły.
W trzeciej kolumnie podana jest informacja, czy Państwa szkoła jest szkołą YPEF (w której odbywa się test), czy też dojeżdża na konkurs do innej szkoły. (Szkoły YPEF oznaczone są w bazie szarym kolorem).
2. W przypadku szkół dojeżdżających, w kolejnej kolumnie znajdziecie Państwo numer identyfikacyjny szkoły YPEF, w której Państwa uczniowie będą pisać test. (przy szkołach YPEF w tej kolumnie jest puste pole)
3. W kolejnej kolumnie znajduje się informacja dla szkół YPEF. Podane są tu numery identyfikacyjne szkoły / szkół, z których uczniowie będą dojeżdżać do danej szkoły YPEF (ewentualnie informacja "nikt nie dojeżdża", co oznacza, że w danej szkole YPEF piszą test tylko jej uczniowie).
4. W kolejnych kolumnach znajdziecie Państwo dane adresowe szkół oraz liczbę zespołów z każdej szkoły zgłoszonych do konkursu.
5. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z biurem konkursu YPEF (s.biernacki@ypef.eu).
5. Dalsze informacje organizacyjne będziemy na bieżąco rozsyłać drogą mailową.

 

Zmiany w harmonogramie konkursu YPEF! 

 

Uprzejmie informujemy, że przedłużony został termin zgłaszania polskich szkół do konkursu "Young People in European Forests - Młodzież w Lasach Europy" do dn. 8 marca 2013 r.

 

Zmianie uległa również data przeprowadzenia eliminacji krajowego etapu konkursu, które odbędą się dn. 12 kwietnia 2013r. godz. 14:00-15:30.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim – Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.

 

„Młodzieży polskiej chciałbym powiedzieć, że powinna poznawać, doceniać i chronić polską przyrodę, polskie lasy” - mówi Pan Minister Janusz Zaleski zwracając się do polskich uczestników konkursu YPEF.

 

Znamy rezultaty czwartego, portugalskiego etapu konkursu Forest Quiz!

Zwycięzcami zostali:
1. Andreia Ribeiro,  Escola Secundária Professor José Augusto Lucas, Portugal
2. Aleksandra Giedrowicz,  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, Poland
3. Kamila Chabros,  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina
III LO w Puławach, Poland.
Gratulacje!
Zobaczcie film prof., Dudka na http://old.ypef.eu/ypef_forest_quiz.

 

Trwa konkurs fotograficzny „Las w Zimie”.

Obejrzyj nadesłane prace w galerii zdjęć http://old.ypef.eu/photo_contest_galery Sprawdź czy Twoja praca znajduje się w galerii.
Zmieniony został regulamin konkursu – mogą brać w nim udział także uczniowie poniżej 13 roku życia. Przypominamy, że termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2013 roku. W tym roku odbędą się jeszcze 3 kolejne edycje, zaś wyniki poszczególnych uczestników będą sumowane. Najlepsi w łącznej klasyfikacji (suma punktów z czterech edycji) będą dodatkowo nagradzani na koniec roku.

 

Odwiedzajcie stronę TPL!

Zachęcamy do odwiedzania strony Towarzystwa Przyjaciół Lasu www.tpl.org.pl , na której znajdziecie więcej informacji o konkursach edukacyjnych, kołach terenowych i kołach szkolnych TPL, programie „Nasze Lasy” oraz ważnych wydarzeniach związanych z edukacją przyrodniczo - leśną.

X-lecie Towarzystwa Przyjaciół Lasu

Dziesięć lat temu, w kwietniu 2003 roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Na stronie www.tpl.org.pl/rok_2003  znajdziecie protokół z zebrania założycielskiego, które odbyło się  w dniu 2 kwietnia 2003 roku. W dniu 5 kwietnia 2013 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się seminarium „Edukacja leśna – osiągnięcia i zadania” związane z obchodami  X-lecia Towarzystwa . Już w najbliższy czwartek na stronach TPL i YPEF opublikujemy wywiad z p. min. Januszem Zaleskim, Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska, w którym rozmawiamy o edukacji leśnej, Towarzystwie Przyjaciół Lasu i Międzynarodowym Konkursie YPEF. Obejrzyjcie!

Została zamknięta lista zgłoszeń do YPEF III PL

Do 8 marca przyjmowane były zgłoszenia do etapu krajowego w Polsce trzeciej edycji Międzynarodowego konkursu YPEF. Sprawdźcie czy Wasze zgłoszenie znajduje się w Tabeli Szkół!
Obecnie przygotowywana jest sieć szkół YPEF, w których w dniu !2 kwietnia odbędą się eliminacje krajowe. Wszystkim, którzy niezależnie od deklaracji w zgłoszeniu, przysłali maile z propozycją zorganizowania eliminacji  w Ich szkołach, serdecznie dziękujemy!

 

 

Wystąpienie prof. dr hab. Tomasza Boreckiego - Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy

Zdjęcie

„Zapraszamy Państwa do trzeciej edycji konkursu, do niepowtarzalnej przygody w poznawaniu przyrody nie tylko Polski ale i innych Krajów. Konkurs jest konkursem łatwym, miłym i sympatycznym, ale trzeba w tym konkursie wiedzieć troszeczkę…” mówi do uczestników konkursu prof. Borecki. Obejrzyjcie!

 

 

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych p. Adam Wasiak i prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, p. prof. Tomasz Borecki objęli patronat nad Etapem Krajowym w Polsce III edycji konkursu YPEF!

Podobnie jak w poprzednim roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych  p. Adam Wasiak i Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, p. prof. Tomasz Borecki objęli patronat nad Etapem Krajowym w Polsce trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu „Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy”  YPEF 2012/2013.

W liście do prof. Boreckiego Dyrektor Generalny Lasów Państwowych p. Adam Wasiak tak pisze o konkursie YPEF:

„To bardzo cenna inicjatywa, która – dzięki swoim walorom edukacyjnym i dydaktycznym – promuje lasy i leśnictwo w wielu krajach naszego kontynentu.

Z zadowoleniem zatem będę jej patronował w przekonaniu, że przyczyni się do popularyzacji wiedzy o lesie i edukacji przyrodniczo-leśnej wśród młodzieży z całej Europy.” 

 

Panie Dyrektorze, Panie Profesorze!
Serdecznie dziękujemy za ponowne poparcie Konkursu YPEF!  

Dyrektor Generalny LP
Adam Wasiak
Prezes TPL
prof. Tomasz Borecki

 

Konkurs FOREST QUIZ - 4. pytanie
Informujemy, że termin nadsyłania odpowiedzi na 4. pytanie w konkursie FOREST QUIZ został przedłużony do dnia 28. lutego. Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w konkursie.

 

Aktualna na 28.02.2013 baza zgłoszeń do konkursu YPEF już na stronie.
Sprawdźcie czy wasza szkoła znajduje się w tabeli zgłoszeń do konkursu YPEF. Tabela jest aktualna na dzień 28.02.2013. Jeśli zgłosiliście się do konkursu a waszej szkoły nie ma w tabeli, skontaktujcie się z nami niezwłocznie.

 

Konkurs rysunkowy dla dzieci został przedłużony – prace do Brukseli przesyłamy do 7 marca!

Image

LET´S GO PAINTING! Konkurs rysunku "Czym jest dla mnie las" został przedłużony! Do 7 marca można nadsyłać do Brukseli prace w konkursie rysunkowym dla dzieci, zorganizowanym przez Dyrekcję Generalną Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UE. W konkursie biorą udział dzieci w wieku 6-10lat. Młodzi uczestnicy konkursu proszeni są o wykonanie rysunku ( w formacie A4) wyrażającego ich wizję tematu konkursowego. Do rysunku może być dołączony komentarz (do 5 linii tekstu najlepiej w języku angielskim, ale może być również w języku polskim). Zwycięzca otrzyma w nagrodę nowego iPada oraz wycieczkę do Brukseli (wraz z opiekunami). Pamiętajcie: praca powinna dotrzeć do Brukseli do 7 marca!

Pełna informacja znajduje się w zakładce 

 

Odpowiedzcie na  4. pytanie w mini konkursie Forest Quiz

Opublikowane zostało czwarte pytanie w mini konkursie Forest Quiz. Pytanie dotyczy lasów portugalskich a autorem pytania jest Andreia Avila, reprezentująca Stowarzyszenie FORESTIS – gospodarza tegorocznego Europejskiego Finału YPEF w Portugalii.
Zachęcamy do nadsyłania odpowiedzi – pytanie możecie przeczytać  pod linkiem: http://old.ypef.eu/ypef_forest_quiz


Wkrótce rozpoczynają się etapy krajowe konkursu YPEF III edycji

Już w marcu odbędą się pierwsze etapy krajowe w konkursie YPEF. Poniżej znajdziecie najważniejsze daty dotyczące etapów krajowych w Portugalii, Estonii, Grecji, Polsce i na Węgrzech.

Portugalia: zgłoszenia do konkursu do 16. kwietnia, kwalifikacje – 19. kwietnia, finał krajowy – 3. maja. Estonia: 1. etap (kwalifikacje) – 6. marca, 2. etap (finał krajowy) – 25. marca. Grecja:etap krajowy  – 20. kwietnia. Polska: zgłoszenia do konkursu do: 26. lutego, pierwszy etap (kwalifikacje) – 20. marca, drugi etap (finał krajowy) – 21. maja. Węgry:zgłoszenia do konkursu do: 15. lutego,pierwszy etap (kwalifikacje) – 21. marca, drugi etap (finał krajowy) – 1. czerwca.
Wkrótce informacje o konkursach w pozostałych krajach.

Zmiany w materiałach edukacyjnych YPEF III

Drodzy uczestnicy konkursu,

1. lutego dokonaliśmy drobnych zmian w Booklecie III edycji zamieszczonym na stronie YPEF. Zmiany dotyczyły jedynie strony nr 107 i związane były  z danymi  statystycznymi  dotyczącymi  organizacji leśnictwa w Polsce. Tych z was, którzy już wcześniej wydrukowali sobie cały booklet, prosimy aby wymienili tę jedną stronę.

Życzymy powodzenia i dobrej zabawy przy nauce do konkursu!
Międzynarodowa Komisja YPEF.

 

Konkurs fotograficzny – wyjeżdżasz na ferie? Przyślij zdjęcie zimowego lasu.


Image Regulamin konkursu znajdziecie w zakładce minikonkurs fotograficzny http://old.ypef.eu/minikonkurs_fotograficzny. W tym roku odbędą się jeszcze 3 kolejne edycje, zaś wyniki poszczególnych uczestników będą sumowane. Najlepsi w łącznej klasyfikacji (suma punktów z czterech edycji) będą dodatkowo nagradzani na koniec roku.
W tym roku konkurs ten dostępny jest również dla uczestników z innych krajów europejskich.
Zobaczcie nagrodzone w 2012 roku prace http://old.ypef.eu/wyniki_konkursu  i galerię zdjęć z ubiegłego roku http://old.ypef.eu/galeria___konkursowa  .

Fot. Kamil Widuch "Trudna droga" (jedna  z wyróżnionych prac w 2012  roku)

Powiedzcie młodszym kolegom -konkurs rysunkowy dla dzieci - tylko do 15 lutego przesyłamy prace do Brukseli!


Image LET´S GO PAINTING! Konkurs rysunku "Czym jest dla mnie las" Tylko do 15 lutego można nadsyłać do Brukseli prace w konkursie rysunkowym dla dzieci, zorganizowanym przez Dyrekcję Generalną Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UE. W konkursie biorą udział dzieci w wieku 6-10 lat.
Młodzi uczestnicy konkursu proszeni są o wykonanie rysunku (w formacie A4) wyrażającego ich wizję tematu konkursowego. Do rysunku może być dołączony komentarz (do 5 linii tekstu najlepiej w języku angielskim, ale może być również w języku polskim). Zwycięzca otrzyma w nagrodę nowego iPada oraz wycieczkę do Brukseli (wraz z opiekunami). Pełna informacja znajduje się na na stronie www.tpl.org.pl  w zakładce 

Zakończyliśmy trzecie pytanie w konkursie Forest Quiz

Znamy już wyniki w trzecim pytaniu Forest Quizu dotyczącym Litwy. Więcej informacji oraz krótki film prof. Dudka znajdziecie na stronie http://old.ypef.eu/ypef_forest_quiz

Etap Europejski III edycji konkursu YPEF w Portugalii!

Znamy już datę i miejsce finału europejskiego III edycji konkursu YPEF. Odbędzie się on w dniach 25-26 września 2013r. w Parku Narodowym ‘Peneda-Gerês’ w Gerês (północna Portugalia). Przylot będzie miał miejsce w dniu 24 września, natomiast powrót 27 września.

Życzymy Wam wszystkim abyśmy mogli spotkać się w Portugalii!

Międzynarodowa Komisja YPEF


Zmiany w materiałach edukacyjnych YPEF III

Drodzy uczestnicy konkursu,

3. stycznia dokonaliśmy drobnych zmian w Booklecie III edycji zamieszczonym na stronie YPEF. Zmiany dotyczyły jedynie stron nr 8 oraz 124. Ci z was, którzy już wcześniej wydrukowali sobie cały booklet, prosimy aby wymienili dwie ww. strony.

Życzymy powodzenia i dobrej zabawy przy nauce do konkursu!

Międzynarodowa Komisja YPEF.

Ważne daty YPEF III PL:
- Zgłoszenia szkół do konkursu – do 26.02.2013
- Eliminacje krajowego etapu konkursu – 20.03.2013, godz. 14.00-15.30
- Finał krajowego etapu konkursu – 21.05.2013, godz. 12.00

Istotna zmiana dotyczy języka etapu krajowego w Polsce: eliminacje – po polsku, finał krajowy – po angielsku. Finał europejski III edycji konkursu odbędzie się we wrześniu w Portugalii i będzie składał się z testu finałowego oraz prezentacji „Challenges for forest management in your country”.

 


 

Zaczęliśmy nowy minikonkurs "Forest Quiz" dla wszystkich uczestników YPEF. Kliknij poniższy link, aby uzyskać więcej informacji: http://old.ypef.eu/mini_contests

 


 

Podsumowanie II edycji konkursu YPEF drużyn z terenu działania RDLP w Olsztynie

 

W dniu 22 listopada b.r. na terenie Nadleśnictwa Parciaki miała miejsce bardzo miła uroczystość. Dyrektor RDLP w Olsztynie zaprosił najlepsze zespoły, które reprezentowały Region Olsztyński w drugiej edycji Konkursu YPEF. Byli także nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu.
Nie zapomniano o współorganizatorach konkursu i zaproszono przedstawicieli tych nadleśnictw z terenu których startowali uczestnicy konkursu. Udało się nam dostrzec Panów Nadleśniczych z Ostrołęki, Bartoszyc, Strzałowa i Spychowa.
Czytaj dalej

 

Została ogłoszona III edycja międzynarodowego konkursu YPEF!

W dniach 7-8 listopada odbyło się spotkanie Międzynarodowej Komisji YPEF w Wiedniu. Na tym spotkaniu ogłoszona została III edycja konkursu YPEF!

Terminarz konkursu przedstawia się następująco:
- 8-30 listopada 2012 – przygotowania do przeprowadzenie konkursu, przygotowanie materiałów edukacyjnych;
- 1 grudnia 2012- 31 stycznia 2013 – przygotowywanie się uczestników, nauka do konkursu.
- 1 lutego – 31 maja 2013 – etapy krajowe III edycji konkursu w krajach uczestniczących (w każdym kraju termin etapu krajowego będzie ustalony przez Komisje Krajowe)
- wrzesień 2013, Portugalia – Etap Finałowy konkursu.

 

Tutaj znajdziecie regulamin konkursu YPEF

 

Na spotkaniu w Wiedniu Międzynarodowa Komisja Konkursowa YPEF została przekształcona w Międzynarodową Komisję YPEF. Omawiano również nowy program YPEF obejmujący nową platformę konkursową oraz sieć szkół YPEF.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele organizacji z Austrii, Czech, Estonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Łotwy i Polski.

 

YPEF OFFICE Polska
ul. Czerwonych Maków 12/33 01-493 Warszawa  
Bezpośredni kontakt: Stanisław Biernacki, tel./fax: +48 22 621 11 26, e-mail: s.biernacki@ypef.eu

 

Wywiad z polskim zespołem podczas finału konkursu YPEF w Sagadi

 

 

Zobacz wywiad z polskim zespołem w języku angielskim

Zobacz prezentacje zespołów na finale w Sagadi

 

Galeria zdjęć z finału konkursu YPEF w Sagadi

 

Kliknij aby wejść!

 

Wyniki Finału Europejskiego konkursu YPEF 2012

 
W dniach 26-27 września w Sagadi w Estonii odbył się Europejski Finał konkursu YPEF 2012. W imprezie uczestniczyły zespoły uczniów z jedenastu krajów europejskich.

Poniżej prezentujemy uczestników i szczegółowe wyniki finału:

AUSTRIA
Alexandra Russ, Johannes Rieder i Mr. Dietmar  Wöls – uczniowie z  Technikum Leśnego w  Bruck am Mur (Styria)

CZECHY
Barbara Kuličková, Jan Kikal i Václav Pecina - uczniowie z  Technikum Leśnego w Hranicach;  

ESTONIA
Pilleriin Pärn, Heikki Pärn i Mr.Heino Pärn – uczniowie z Liceum Avinurme

NIEMCY
Richard Kullmann, Jan Smolka i Linus Wegner – uczniowie z Gimnazjum Alexandra-von-Humboldta w Eberswalde;

GRECJA
Dimitra Fillipi i Anastasia Zenteli – uczniowie z 2 Technikum Leśnego w Chalandri

WĘGRY
Lehel Csobai, Szabolcs Márté i Gergely Ujvári z Gimnazjum Baár-Madas Református;

ŁOTWA
Maruta Roģe, Roberts Bomis  i Agnis Kaspars Frišenfelds – uczniowie z 4. Liceum w Ventspils

LITWA
Monika Mažeikaitė, Mangirdas Kežys i Dominykas Tunaitis – uczniowie ze szkoły Šepetos Almos Adamkienės

POLSKA
Radosław Barasiński i Mikołaj Górski – uczniowie z Technikum Leśnego w Warcinie

PORTUGALIA
Mónica Isabel Bárbara Dias i Fernando André Rocha de Carvalho – uczniowie z Escola Secundária da Lousã;

SŁOWENIA
Urška Kodila, Mojca Bagari Anja Lepoša – uczniowie z Srednja zdravstvena šola Murska Sobota.

WYNIKI

 

Miejsce zespół punkty uzyskane z testu punkty uzyskane z prezentacji całkowita liczba punktów
1Austria503080
2Grecja472673
3Wegry403272
4Polska363268
5Łotwa382664
6Niemcy332558
7Czechy
292554
8Estonia292453
9Litwa213253
10Portugalia202545
11Słowenia202343

 

Odwiedzajcie stronę YPEF!

Wkrótce umieścimy tu galerię zdjęć z Sagadi oraz filmy z prezentacjami i wywiadami z uczestnikami finału.

 

We start with new mini contest "Forest Quiz" for all YPEF participants. Click the link below for more information: http://old.ypef.eu/mini_contests

 

Tworzymy Szkolne Koła TPL!

W związku z dużym zainteresowaniem uczniów i szkół konkursami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu powstała inicjatywa tworzenia Szkolnych Kół TPL.
Walne Zgromadzenie Towarzystwa Przyjaciół Lasu przyjęło w dniu 16 maja b.r. zmiany w statucie dające znacznie większe możliwości otwierania Szkolnych Kół TPL.
Koła te będą tworzone przy szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i innych placówkach oświatowych i wychowawczych.


Cele działalności Szkolnych Kół i sposoby ich realizacji


W ramach działalności koła uczniowie:
- zdobywają i pogłębiają wiedzę o lesie i przyrodzie.
- promują działania związane z ekologią,
- współpracują i wymieniają się doświadczeniami z członkami innych kół TPL
- organizują spotkania, konkursy, zajęcia terenowe, wystawy, wycieczki i wszelkie
   inne formy promowania tematyki leśnej.


Procedura tworzenia Szkolnych Kół TPL


1. Koło szkolne powinno liczyć co najmniej dziesięciu uczniów (członkowie małoletni w          
   wieku 7-18 lat) i co najmniej dwie osoby pełnoletnie – założycieli koła, w tym lidera, który kieruje działalnością koła.
2. Osoby pełnoletnie – założyciele koła (nauczyciele, leśnicy, samorządowcy , wszyscy zainteresowani edukacją leśną) oraz uczniowie wypełniają:


ZBIOROWĄ DEKLARACJĘ CZŁONKOWSKĄ
KOŁA SZKOLNEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ LASU


 i przesyłają na adres:


Sekretariat Towarzystwa Przyjaciół Lasu
01-493 Warszawa, ul. Czerwonych Maków 12/33
email:  sekretariat@tpl.org.pl    tel/faks: 22 621 11 26.


3. Osoby pełnoletnie, nie należące do Towarzystwa Przyjaciół Lasu wypełniają także:


DEKLARACJĘ CZŁONKOWSKĄ
 TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ LASU


przeznaczoną dla pełnoletnich członków Towarzystwa Przyjaciół Lasu i przesyłają na ten sam adres.

4. Przed wypełnieniem deklaracji zapoznajcie się ze Statutem Towarzystwa Przyjaciół Lasu.

5. Koło szkolne powołuje Zarząd Główny TPL  na wniosek założycieli.


Oczekujemy na wszelkie propozycje dotyczące form działalności Szkolnych Kół TPL, email: sekretariat@tpl.org.pl

 

 

 

 

 

Obejrzyjcie finał!

 

Wyniki finału:

 

  Protokół z finału etapu krajowego


  Pełna lista wyników finału etapu krajowego

 

  Pełna lista wyników finału etapu krajowego w podziale na RDLP

 

    Pytania z finału etapu krajowego wraz z odpowiedziami 

 

 

Dnia 24. maja 2012 r. w „Auli Kryształowej” SGGW w Warszawie odbył się finał krajowego etapu w Polsce II edycji  Międzynarodowego Konkursu „Młodzież w lasach Europy - €“Young People in European Forests” 2011/2012.

 


W finale wzięło udział 51 zespołów; po 3 najlepsze zespoły z zasięgu terytorialnego każdej z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

czytaj więcej ...

 

Program finału 24.05.2012

Podziękowania

WYNIKI ELIMINACJI
PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI
 

 

  

 

Galeria VII edycji

tu ta